statystyki

Za lichwę na 5 lat za kratki

autor: Patryk Słowik15.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 15.04.2020, 08:00
W projekcie zaproponowano, by nowe regulacje miały zastosowanie do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy – przy jednoczesnym założeniu, że kryminalizowane będą jedynie czyny (żądanie nadmiernej zapłaty) popełnione po wejściu w życie przepisów.

W projekcie zaproponowano, by nowe regulacje miały zastosowanie do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy – przy jednoczesnym założeniu, że kryminalizowane będą jedynie czyny (żądanie nadmiernej zapłaty) popełnione po wejściu w życie przepisów.źródło: ShutterStock

– Kilkanaście dni temu obniżyliśmy limit pozaodsetkowych kosztów kredytu. Firmy pożyczkowe zaczęły utyskiwać, że rozwinie się szara strefa. Otóż informuję: nie rozwinie się. Ci, którzy będą chcieli wykorzystać ludzi w potrzebie, spotkają się ze stanowczą odpowiedzią państwa. Lichwiarze będą mogli trafić do więzienia na 5 lat – zapowiada Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka oraz wiceminister sprawiedliwości.

W kolejnej specustawie koronawirusowej ma się znaleźć pakiet antylichwiarski. W tym: zmiana art. 304 kodeksu karnego. Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna przekonywało, że to w zasadzie martwy przepis. Przez co tak mocno rozwinęła się w Polsce lichwa.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adam(2020-04-15 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Haha ale naiwny autor i nie znający realiów branży i możliwy h opcji. "Kocham" takich teoretyków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane