statystyki

Nie można dwa razy zmniejszać odszkodowania

autor: Michał Culepa29.05.2019, 08:03; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:13
SN uznał postanowienia umowne dopuszczające podwójną redukcję sumy ubezpieczenia za niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego i nieważne.

SN uznał postanowienia umowne dopuszczające podwójną redukcję sumy ubezpieczenia za niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego i nieważne.źródło: ShutterStock

Klauzula przewidująca podwójną redukcję kwoty odszkodowania z ubezpieczenia majątkowego – raz do poziomu sumy ubezpieczenia, a potem proporcjonalnie do łącznej wartości przedmiotów ubezpieczenia – jest nieważna – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła wypłaty odszkodowania dla właściciela zespołu pałacowego, w którym spółka prowadziła hotel i restaurację. Pałac z całym wyposażeniem był ubezpieczony od ognia. Gdy pożar strawił znaczną część budynku i całe wyposażenie części hotelowej i restauracyjnej, ubezpieczyciel oszacował straty w wyposażeniu na 610 tys. zł (były one ubezpieczone na 500 tys. zł). Mimo całkowitego zniszczenia ubezpieczonych rzeczy wypłacił spółce 350 tys. zł. Polisa przewidywała bowiem konieczność redukcji sumy ubezpieczenia i co za tym idzie – odszkodowania. Wypłacona kwota nie mogła przekraczać sumy ubezpieczenia. Jeszcze jedną klauzulę redukującą wypłatę przewidywały ogólne warunki ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia była zmniejszana proporcjonalnie do wartości łącznej ubezpieczonych rzeczy i nieruchomości, które były przedmiotem umowy.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jak działa UOKiK(2019-05-30 10:15) Zgłoś naruszenie 20

    Jedna z Firm w OWU ubezpieczenia Warta Dom ma zapiasne (napisze słownie ):" promil "a nie "procent " ale zapisuje to tylko w znaku matematycznym co rózni się jednym małym dodatkowym kółeczkiem na dole indeksu (%) i nie potwierdza tego slownie --jak np pisze się w pozwach do Sądu kwote i walute sporu. Przy kserowaniu OWU kóleczko się często traci i pozostaje procent...! --UOKiK twierdzi że wszystko jest OK gdyż Oni nie muszą interweniować ponieważ sprawa jest jednostkowa.. Czy na-pewno drogi urzędzie ? Czyżby setki tysięcy obywateli nie było robionych w ciu la.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane