statystyki

Nie można dwa razy zmniejszać odszkodowania

autor: Michał Culepa29.05.2019, 08:03; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:13
SN uznał postanowienia umowne dopuszczające podwójną redukcję sumy ubezpieczenia za niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego i nieważne.

SN uznał postanowienia umowne dopuszczające podwójną redukcję sumy ubezpieczenia za niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego i nieważne.źródło: ShutterStock

Klauzula przewidująca podwójną redukcję kwoty odszkodowania z ubezpieczenia majątkowego – raz do poziomu sumy ubezpieczenia, a potem proporcjonalnie do łącznej wartości przedmiotów ubezpieczenia – jest nieważna – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła wypłaty odszkodowania dla właściciela zespołu pałacowego, w którym spółka prowadziła hotel i restaurację. Pałac z całym wyposażeniem był ubezpieczony od ognia. Gdy pożar strawił znaczną część budynku i całe wyposażenie części hotelowej i restauracyjnej, ubezpieczyciel oszacował straty w wyposażeniu na 610 tys. zł (były one ubezpieczone na 500 tys. zł). Mimo całkowitego zniszczenia ubezpieczonych rzeczy wypłacił spółce 350 tys. zł. Polisa przewidywała bowiem konieczność redukcji sumy ubezpieczenia i co za tym idzie – odszkodowania. Wypłacona kwota nie mogła przekraczać sumy ubezpieczenia. Jeszcze jedną klauzulę redukującą wypłatę przewidywały ogólne warunki ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia była zmniejszana proporcjonalnie do wartości łącznej ubezpieczonych rzeczy i nieruchomości, które były przedmiotem umowy.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jak działa UOKiK(2019-05-30 10:15) Zgłoś naruszenie 20

    Jedna z Firm w OWU ubezpieczenia Warta Dom ma zapiasne (napisze słownie ):" promil "a nie "procent " ale zapisuje to tylko w znaku matematycznym co rózni się jednym małym dodatkowym kółeczkiem na dole indeksu (%) i nie potwierdza tego slownie --jak np pisze się w pozwach do Sądu kwote i walute sporu. Przy kserowaniu OWU kóleczko się często traci i pozostaje procent...! --UOKiK twierdzi że wszystko jest OK gdyż Oni nie muszą interweniować ponieważ sprawa jest jednostkowa.. Czy na-pewno drogi urzędzie ? Czyżby setki tysięcy obywateli nie było robionych w ciu la.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane