statystyki

Hakerzy przejęli konto? Bank musi oddać pieniądze

20.11.2018, 08:30; Aktualizacja: 20.11.2018, 08:57
Programy antywirusowe nie są w stanie w 100 proc. zabezpieczyć komputerów przed atakami.

Programy antywirusowe nie są w stanie w 100 proc. zabezpieczyć komputerów przed atakami.źródło: ShutterStock

 Przejęcie loginu i hasła przez oprogramowanie szpiegowskie nie oznacza rażącego niedbalstwa po stronie użytkownika – uznał Sąd Okręgowy w Warszawie.

Programy antywirusowe nie są w stanie w 100 proc. zabezpieczyć komputerów przed atakami. Przekonał się o tym klient jednego z banków. Miał on rachunek bankowości internetowej, do korzystania z którego upoważnił również swoją matkę. Komputer kobiety został zainfekowany oprogramowaniem szpiegowskim. Po zalogowaniu się w serwisie wyświetlił się komunikat zachęcający do ubezpieczenia transakcji. Był to efekt działalności hakerów, którzy dzięki podstawionemu formularzowi, imitującemu stronę banku, przejęli kod autoryzacyjny SMS. Z jego pomocą zdefiniowali nowego odbiorcę przelewów, co pozwoliło na ich przekazywanie bez dodatkowych autoryzacji. Przechwycili również login i hasło matki klienta banku, dzięki czemu mogli ogołocić konto. W krótkich odstępach czasu dokonali trzech przelewów na łączną kwotę ponad 77 tys. zł.

Gdy kobieta próbowała zalogować się na konto, okazało się, że ktoś zmienił hasło. Zadzwoniła więc do syna, by ten wszedł do serwisu bankowości internetowej, korzystając ze swych danych dostępowych. To wtedy zorientowali się, że ktoś przetransferował pieniądze. Matka natychmiast zadzwoniła do banku i próbowała zablokować konto, ale odmówiono jej, gdyż jako pełnomocnik nie posiadała takich uprawnień. Zadzwonił więc syn, którego jednak przekierowywano od konsultanta do konsultanta. Ostatecznie po godzinie konto zablokowano, ale przelewy już przeszły i pieniądze zniknęły.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane