statystyki

Sprzeciw frankowicza wobec listy wierzytelności wydłuży postępowanie upadłościowe o kilka miesięcy

autor: Patryk Słowik28.12.2016, 07:53; Aktualizacja: 28.12.2016, 07:56
franki kredyt sąd

frank szwajcarskiźródło: ShutterStock

- Jeżeli bank wypowiedział kredyt przed ogłoszeniem upadłości, a odpowiedni sąd procesowy nie rozstrzygnął prawomocnie o roszczeniu banku, to o wysokości roszczenia banku przesądzi postępowanie przed sądem upadłościowym - mówi w wywiadzie dla DGP Anna Michalska doradca restrukturyzacyjny, lider działu restrukturyzacji i upadłości w kancelarii Filipiak Babicz.

W ubiegłą środę opisaliśmy problem frankowiczów dotyczący sposobu przeliczania wierzytelności wobec banku („Upada frankowicz, powstaje problem z warunkami spłaty”, DGP 246/2016). Przy zgłaszaniu na listę banki przeliczają bowiem wierzytelności według aktualnego kursu, co w świetle orzecznictwa nie jest wcale tak oczywiste. W związku z tym, czy upadły powinien zgłosić zastrzeżenie do listy wierzytelności i wskazać, że nie zgadza się z wyliczoną kwotą?

Jeżeli bank wypowiedział kredyt przed ogłoszeniem upadłości, a odpowiedni sąd procesowy nie rozstrzygnął prawomocnie o roszczeniu banku, to o wysokości roszczenia banku przesądzi postępowanie przed sądem upadłościowym. Jednym słowem bank wierzyciel zgłosi wierzytelność, jaką uzna za stosowną, ale już w walucie polskiej (przewalutowanie dokonuje się przy okazji wypowiedzenia umowy), a syndyk uzna ją bądź nie. Kwestia przeliczenia waluty obcej jest więc określona w umowie i według niej umieszczana jest na liście wierzytelność w walucie polskiej. W razie uznania wierzytelności banku przez syndyka niezgodnie z przekonaniem upadłego może on oczywiście wnieść sprzeciw od listy wierzytelności i odpowiednio uargumentować swoje stanowisko. O wysokości roszczenia banku rozstrzygnie sędzia komisarz lub ewentualnie w dalszej kolejności sąd upadłościowy. Jeśli bank nie wypowiedział kredytu do dnia ogłoszenia upadłości, to zastosowanie znajdzie art. 251 prawa upadłościowego. Stanowi on, że wierzytelność w walucie obcej bez względu na termin jej wymagalności umieszcza się na liście po przeliczeniu na walutę polską według średniego kursu walut obcych w Narodowym Banku Polskim z dnia ogłoszenia upadłości. Czyli przeliczenie zostanie dokonane po aktualnym kursie, co obecnie będzie niekorzystne ekonomicznie dla upadłego. Przy czym abstrahujemy tutaj od kwestii charakteru zobowiązania wobec banku: w obrocie występują różne kredyty hipoteczne, niektóre są indeksowane w walucie obcej, a w istocie udzielane w walucie polskiej – wtedy art. 251 prawa upadłościowego raczej nie znajdzie zastosowania.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane