statystyki

Skarga do Trybunału na ustawę wiatrakową

autor: Anna Krzyżanowska22.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 22.11.2016, 12:57
Wiatraki

Zgodnie z art. 4 tego aktu odległość między elektrownią wiatrową i budynkiem mieszkalnym lub budynkiem o funkcji mieszanej, (w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa) musi być równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli (10H).źródło: ShutterStock

Jak dowiedział się DGP, w środę do Trybunału Konstytucyjnego złożony ma zostać wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 961). Chodzi o obowiązującą od 16 lipca tego roku ustawę odległościową, która ustaliła minimalny i obowiązkowy dystans, jaki ma dzielić inwestycje wiatrowe od domów oraz obszarów przyrodniczo chronionych.

Zgodnie z art. 4 tego aktu odległość między elektrownią wiatrową i budynkiem mieszkalnym lub budynkiem o funkcji mieszanej, (w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa) musi być równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli (10H). W praktyce oznacza to zakaz budowy wiatraków w promieniu około 2 km od domów.

Ochrona sąsiadów

Wprowadzenie takiego rozwiązania uzasadniane było przez projektodawców (posłów Prawa i Sprawiedliwości) brakiem właściwych regulacji dotyczących lokalizacji farm, co powodowało, że te wznoszone były zbyt blisko domostw. Co z kolei stało się powodem licznych konfliktów między niezadowolonymi mieszkańcami a władzami gmin, które na takie inwestycje zezwalały. W uzasadnieniu projektu padały również argumenty o szkodliwym oddziaływaniu wiatraków w przypadku bliskiego z nimi sąsiedztwa.

„Urządzenia te emitują hałas, niesłyszalne dla ucha infradźwięki, powodują wibracje, migotanie światła, mogą stanowić także bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia w przypadku awarii, jak również oblodzenia łopat elektrowni wiatrowej zimą” – podnosili parlamentarzyści.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie