statystyki

Węglokoks idzie na kolejne zakupy?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska22.11.2016, 08:00; Aktualizacja: 22.11.2016, 12:30
kopalnia, górnik

Pieniądze od Węglokoksu mają zasilić budżet Polskiej Grupy Górniczejźródło: ShutterStock

Polska Grupa Górnicza chciałaby sprzedać swój majątek ciepłowniczy jednemu z udziałowców, czyli Węglokoksowi – ustalił DGP. Szacunkowy koszt transakcji to 60–80 mln zł.

Zakład Elektrociepłowni to – obok 11 kopalń węgla kamiennego – część majątku przejęta w tym roku przez Polską Grupę Górniczą od Kompanii Węglowej. W jego skład wchodzą trzy elektrociepłownie (dwie w Rybniku, jedna w Marklowicach) oraz trzy ciepłownie (w Rybniku, Pszowie i Wodzisławiu Śląskim). Ich łączna zainstalowana moc to ok. 380 MW.

– Sprzedaż Zakładu Elektrociepłowni jest przez PGG rozważana. Węglokoks jest naszym naturalnym partnerem, zapewniającym synergię w ramach grupy – powiedział DGP Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej. Węglokoks brał udział w tworzeniu PGG – jego zaangażowanie w tej spółce to 700 mln zł (konwersja zadłużenia na udziały). Wielokrotnie również wcześniej ratował Kompanię Węglową licznymi przedpłatami za węgiel.

Czy ewentualna transakcja to kolejny zastrzyk finansowy dla PGG, która ujawniła niedawno, że jej planowana strata w 2016 r. wyniesie ok. 500 mln zł zamiast zaplanowanych 380 mln zł? Cały Zakład Elektrociepłowni może być wart według naszych szacunków 60–80 mln zł. Węglokoks z kolei zamierza rozwijać swoją część energetyczną. Firma przyznaje, że jest zainteresowana, ale tylko jedną z elektrociepłowni.

– Potwierdzamy nasze zainteresowanie aktywami PGG w postaci Elektrociepłowni Chwałowice w celu nawiązania ściślejszej współpracy w zakresie zarządzania infrastrukturą energetyczną będącą w posiadaniu obu spółek – mówi DGP Paweł Cyz, rzecznik Węglokoksu. – Włączenie tych aktywów w strukturę Węglokoksu i połączenie z Węglokoksem Energią powinno pozwolić na osiągnięcie wymiernych korzyści z zarządzania wspólną infrastrukturą oraz przynieść planowane efekty synergii – dodaje i przypomina, że działanie takie nawiązuje do pierwotnej koncepcji Węglokoksu i Kompanii Węglowej o budowie wspólnego przedsięwzięcia energetycznego.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie