statystyki

Petrolinvest: Umarł sen o naftowej potędze

autor: Tomasz Jóźwik20.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:10
Założycielem Petrolinvestu był Ryszard Krauze, ongiś jeden z najbogatszych Polaków, którego spółka pociągnęła na dno

Założycielem Petrolinvestu był Ryszard Krauze, ongiś jeden z najbogatszych Polaków, którego spółka pociągnęła na dno

KNF wykluczyła z obrotu akcje spółki, nakładając na nią karę 800 tys. zł za niestaranne wykonywanie obowiązków informacyjnych.

Papiery Petrolinvestu faktycznie znikną z obrotu za 30 dni, pod warunkiem że firma nie złoży odwołania. W takim wypadku termin ten ulegnie istotnemu wydłużeniu. Kara pieniężna jest pochodną naruszenia obowiązków informacyjnych w latach 2008–2015. Według KNF naruszenia te miały miejsce w jedenastu obszarach – chodzi m.in. o niedostosowanie przez spółkę wyceny pożyczek otrzymanych od głównego akcjonariusza do ich wartości godziwej oraz kredytów udzielonych przez banki. We wtorek firma wyceniana była na rynku na 68 mln zł.

Petrolinvest, spółka założona przez Ryszarda Krauzego, w przeszłości jednego z najbogatszych Polaków, pojawiła się na giełdzie w 2007 r. W publicznej ofercie zebrała od inwestorów 120 mln zł na uruchomienie wydobycia ropy i gazu w Kazachstanie – rok wcześniej stała się właścicielem złoża, w którym miało znajdować się 2 mld baryłek ropy. Projekt zakończył się spektakularną porażką – w ciągu 9 lat firma straciła niemal 2 mld zł, wydobycia nigdy nie udało się uruchomić, a spółka pociągnęła za sobą na dno także swojego założyciela.

Jednym ze znaków firmowych Petrolinvestu była specyficzna polityka informacyjna, która miała podtrzymywać inwestorów w przekonaniu, że wydobycie surowca uda się lada moment uruchomić. Przed pięcioma laty prezes Bertrand Le Guern w wywiadzie prasowym zasugerował, że w jednym z odwiertów natrafiono na złoże o dużej wydajności i dobrej jakości surowca. Na początku roku uprawomocniła się decyzja KNF o nałożeniu na prezesa kary w wysokości 180 tys. zł za rozpowszechnianie nierzetelnych informacji.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie