statystyki

Kiedy Rosjanie skończą Nord Stream 2

autor: Mateusz Kubiak26.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:41
Nord Stream 2

Nord Stream 2źródło: ShutterStock

Minęły dwa miesiące od wstrzymania budowy Nord Stream 2, jednak Rosjanie wciąż nie informują oficjalnie, jak zamierzają dokończyć gazociąg. Ostatnie sygnały wskazują na powrót do koncepcji wykorzystania statku „Akadiemik Czerskij”. Część pytań pozostaje jednak bez odpowiedzi.

psav zdjęcie główne

Potrzeba było kilku tygodni, by Rosjanie i Niemcy przyjęli jedną, spójną linię narracyjną: NS2 ma zostać oddany do użytku pod koniec 2020 r. lub najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 r. Sęk w tym, że na razie promotorzy inwestycji nie precyzują, w jaki sposób ma zostać dobudowana brakująca część gazociągu. Uprzedni wykonawca oraz inne globalne spółki z branży nie podejmą się ewentualnego zlecenia ze względu na amerykańskie sankcje.

Z rosyjskich wypowiedzi wynikałoby, że rozważanych jest kilka opcji. Możliwe jednak, że zapadła już ostateczna decyzja o wykorzystaniu „Akadiemika Czerskiego”, specjalistycznego statku zakupionego przez Rosjan przed kilkoma laty. Jeśli tak, to czy nowo ustalony deadline dla oddania NS2 – przełom lat 2020–2021 – może zostać dotrzymany?

Pływająca zagadka


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie