statystyki

Przemysł boi się podwyżek cen prądu

autor: Grzegorz Kowalczyk12.12.2019, 08:34; Aktualizacja: 12.12.2019, 08:35
Przedsiębiorcy przestrzegają przed obniżeniem produkcji, spadkiem inwestycji i zwolnieniami pracowników. Nie wierzą w obietnice rządu.

Przedsiębiorcy przestrzegają przed obniżeniem produkcji, spadkiem inwestycji i zwolnieniami pracowników. Nie wierzą w obietnice rządu.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy przestrzegają przed obniżeniem produkcji, spadkiem inwestycji i zwolnieniami pracowników. Nie wierzą w obietnice rządu.

Spodziewane podwyżki – firmy energetyczne otwarcie mówią o konieczności dalszego podniesienia cen – uderzą m.in. w polskich producentów cementu. Tu ponad 30 proc. kosztów stanowi właśnie energia. – Dziś wskaźniki efektywności energetycznej w naszej branży są już bardzo wyśrubowane. A możliwości dalszego ograniczania zużycia energii z punktu widzenia technologii są praktycznie wyczerpane – przyznaje Dariusz Konieczny ze Stowarzyszenia Producentów Cementu. Co to oznacza? Spadek produkcji, a co za tym idzie – również zatrudnienia.

Droższa energia przełoży się też na spadek atrakcyjności Polski dla nowych graczy. – Okres zwrotu inwestycji w sektorze cementowym to zwykle ponad 10 lat, więc decyzje są uzależnione od przyszłych kosztów, jakie związane będą z produkcją – tłumaczy Konieczny. To sprawia, że podmioty przymierzające się do aktywności w Polsce wybiorą tańsze kraje, spoza UE. – Przy cenie uprawnień do emisji dwutlenku węgla na poziomie 28 euro za tonę, produkcja klinkieru i cementu w Polsce przestaje być konkurencyjna – dodaje.

Zapowiadane podwyżki mogą również pogorszyć i tak już niełatwą pozycję konkurencyjną polskiej chemii, stanowiącej 17 proc. polskiego przemysłu i zatrudniającej 320 tys. osób. – Przy braku szerokiego pola manewru po stronie kosztowej, każdy punkt procentowy wzrostu kosztów produkcji jest na wagę „być albo nie być” przedsiębiorstwa – stwierdza dr inż. Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie