statystyki

Zielony ład, czyli ile pieniędzy na odejście od węgla

autor: Magdalena Cedro28.10.2019, 08:33; Aktualizacja: 28.10.2019, 08:33
W Brukseli nie ma na razie konkretnych liczb, ale dyskusja oscyluje wokół 30 mld euro i więcej.

W Brukseli nie ma na razie konkretnych liczb, ale dyskusja oscyluje wokół 30 mld euro i więcej.źródło: ShutterStock

By Fundusz Sprawiedliwej Transformacji działał efektywnie, Polska powinna otrzymać od 10 do 20 mld euro na siedem lat – szacuje PIE. W Brukseli mowa na razie o około 30 mld dla wszystkich krajów członkowskich.

Powstanie funduszu, z którego finansowane będzie odchodzenie od węgla regionów najbardziej od niego uzależnionych, to sprawa raczej przesądzona. Nowa Komisja Europejska w ciągu 100 dni od rozpoczęcia prac ma przedstawić zielony ład dla Europy, w który wpisana zostanie również sprawiedliwa transformacja energetyczna.

Gra toczy się teraz o to, ile będzie pieniędzy i na co będzie je można przeznaczyć. Fundusz ma zostać wpisany w nowy europejski budżet. Kalendarz sprzyja, bo negocjacje nad nową perspektywą finansową wchodzą właśnie w kluczowy etap. Znalezienie nowych środków nie będzie jednak proste, bo dla niektórych krajów członkowskich już obecny projekt budżetu, bez pieniędzy na transformację energetyczną, to za dużo.

Jeszcze zanim nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała zielony ład, utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z budżetem co najmniej 5 mld euro przegłosował Parlament Europejski. Jak mówi b. premier i europoseł Jerzy Buzek, chodziło o pieniądze na realizowanie projektów, które od 2017 r. są opracowywane w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych skupiającej 41 obszarów. – Dlaczego wnioskowałem o 5 mld euro, a nie więcej? Zdecydował pragmatyzm – to była suma już znacząca, a jednocześnie mająca szansę na poparcie. Gdybym wtedy zaproponował kwotę np. 30 mld euro, to by nie przeszło i teraz w ogóle nie rozmawialibyśmy o Funduszu – podkreśla.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kriss(2019-11-17 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Jeden dobry pomysł, wizja, i Polska może przestawić się na całkowicie i na tylko odnawialne źródła energii w ciągu dwóch lat w 100% energetyki. Pomysł musi być praktyczny i wykonalny, oczywiście nie będzie tani. Koszty ok 5-10% budżetu przez dwa lata i skutek pojawienie się ok 1-2 mln nowych miejsc pracy. Nie jest nierealne by za dwa lata Polska produkowała kilkakrotnie więcej energii bez spalania czegokolwiek. Nie jest nierealne by za dwa lata jedyne legalne samochody na polskich drogach były elektryczne lub wodorowe. Nie jest nierealne by za dwa lata w polskich hutach wytop metali był robiony za pomocą energii i wodoru a nie za pomocą węgla. Ale slepotka na barbórkach zapowiada że Polska będzie jak zwykle ostatnia i zacznie rezygnować z węgla najwcześniej 10 lat po Chinach. Po co my mamy wytyczać reszcie świata drogę skoro reszta świata może ciągnąć nas jak pijaka? Po co mamy za dwa lata być pierwsi skoro za pięćdziesiąt lat inne kraje i tak nas dociągną we właściwą stronę? Moim zdaniem ten problem w Polsce akurat jest dużo mniej sprawą techniczną czy finansową a dużo bardziej sprawą naszych tradycyjnych polskich wad.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie