statystyki

Zmowa cenowa w stolicy. Veolia i PGNiG zaniechały konkurencji

autor: Karolina Baca-Pogorzelska13.03.2019, 09:50; Aktualizacja: 13.03.2019, 10:07
PGNiG

PGNiGźródło: Materiały Prasowe

UOKiK uważa, że Veolia i PGNiG zaniechały konkurencji na warszawskim rynku ciepłowniczym. Grozi im kara do 10 proc. przychodów.

Podczas przeszukania w siedzibach firm Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdobył dowody na to, że spółki Veolia Energia Warszawa i PGNiG Termika ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować. Obie skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli ta ostatnia na wytwarzaniu ciepła, a pierwsza na jego sprzedaży.

– Jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych, ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł konkurencji poprzez podział rynku – mówił wczoraj wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Zgodnie z ustaleniami urzędu antymonopolowego Veolia Energia Warszawa zrezygnowała z budowy elektrociepłowni, natomiast PGNiG Termika ograniczyła sprzedaż energii cieplnej i zamierzała jej zaprzestać. Spółki mogły też wspólnie ustalać swoje taryfy, które przedstawiały do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (ceny ciepła są regulowane).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ryszard/1945(2019-03-14 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    A może NIK zrobi kontrolę firm zawiadującymi t/z podzielnik ciepła w kaloryferach są chyba w całej Polsce, tam dopiero jest trzepanie kasiorki przez firmy które są właścicielami tego szajsu, kilkanaście lat wstecz jakiś mądry szpec od ciepła wyliczył że na składach w firmach dostarczających ciepło powinno być ze dwa razy więcej t/z miału węglowego niż one miały w/g jego wyliczeń. A miał dostęp do faktur. A biedny naród płaci i płacze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie