statystyki

Zmowa cenowa w stolicy. Veolia i PGNiG zaniechały konkurencji

autor: Karolina Baca-Pogorzelska13.03.2019, 09:50; Aktualizacja: 13.03.2019, 10:07
PGNiG

PGNiGźródło: Materiały Prasowe

UOKiK uważa, że Veolia i PGNiG zaniechały konkurencji na warszawskim rynku ciepłowniczym. Grozi im kara do 10 proc. przychodów.

Podczas przeszukania w siedzibach firm Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdobył dowody na to, że spółki Veolia Energia Warszawa i PGNiG Termika ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować. Obie skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli ta ostatnia na wytwarzaniu ciepła, a pierwsza na jego sprzedaży.

– Jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych, ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł konkurencji poprzez podział rynku – mówił wczoraj wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Zgodnie z ustaleniami urzędu antymonopolowego Veolia Energia Warszawa zrezygnowała z budowy elektrociepłowni, natomiast PGNiG Termika ograniczyła sprzedaż energii cieplnej i zamierzała jej zaprzestać. Spółki mogły też wspólnie ustalać swoje taryfy, które przedstawiały do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (ceny ciepła są regulowane).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ryszard/1945(2019-03-14 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    A może NIK zrobi kontrolę firm zawiadującymi t/z podzielnik ciepła w kaloryferach są chyba w całej Polsce, tam dopiero jest trzepanie kasiorki przez firmy które są właścicielami tego szajsu, kilkanaście lat wstecz jakiś mądry szpec od ciepła wyliczył że na składach w firmach dostarczających ciepło powinno być ze dwa razy więcej t/z miału węglowego niż one miały w/g jego wyliczeń. A miał dostęp do faktur. A biedny naród płaci i płacze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie