statystyki

Brakuje węgla. PGG nie wyrobi planu

autor: Karolina Baca-Pogorzelska22.10.2018, 08:10; Aktualizacja: 22.10.2018, 08:18
węgiel kamienny -surowce

Kierownictwo Spółki Restrukturyzacji Kopalń zleciło w firmie sporządzenie planów wydobywczych dla nieczynnych zakładów (jest ich w SRK 12).źródło: ShutterStock

Jest pierwsze zgłoszenie do Urzędu Regulacji Energetyki o obniżonych ustawowych zapasach paliwa w elektrowni. To siłownia w Rybniku.

PGE wyfedruje przynajmniej milion ton węgla mniej, niż zakładał plan ponad 30,5 mln na ten rok. W pesymistycznym scenariuszu luka może sięgnąć 2,5 mln ton. Mimo doinwestowania PGG od 2016 r. kwotą ponad 3 mld zł nie udaje się doprowadzić do wzrostu wydobycia. W przedstawionej 1,5 roku temu strategii firma zapowiedziała otwieranie nowych frontów i produkcję roczną 32 mln ton.

Kłopoty wydobywcze PGG przekładają się na dostawy. W tym do zakładów akcjonariuszy naszego największego producenta węgla kamiennego. Elektrownia Rybnik należy do PGE. Producenci węgla, i to nie tylko PGG, chętnie korzystają z klauzul kontraktowych, które pozwalają im bez kar umownych realizować dostawy węgla mniejsze o 5 proc. W przypadku Rybnika, który zużywa ponad 2,5 mln ton surowca rocznie, dziura może sięgnąć ok. 125 tys. ton.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie