statystyki

Brakuje węgla. PGG nie wyrobi planu

autor: Karolina Baca-Pogorzelska22.10.2018, 08:10; Aktualizacja: 22.10.2018, 08:18
węgiel kamienny -surowce

Kierownictwo Spółki Restrukturyzacji Kopalń zleciło w firmie sporządzenie planów wydobywczych dla nieczynnych zakładów (jest ich w SRK 12).źródło: ShutterStock

Jest pierwsze zgłoszenie do Urzędu Regulacji Energetyki o obniżonych ustawowych zapasach paliwa w elektrowni. To siłownia w Rybniku.

PGE wyfedruje przynajmniej milion ton węgla mniej, niż zakładał plan ponad 30,5 mln na ten rok. W pesymistycznym scenariuszu luka może sięgnąć 2,5 mln ton. Mimo doinwestowania PGG od 2016 r. kwotą ponad 3 mld zł nie udaje się doprowadzić do wzrostu wydobycia. W przedstawionej 1,5 roku temu strategii firma zapowiedziała otwieranie nowych frontów i produkcję roczną 32 mln ton.

Kłopoty wydobywcze PGG przekładają się na dostawy. W tym do zakładów akcjonariuszy naszego największego producenta węgla kamiennego. Elektrownia Rybnik należy do PGE. Producenci węgla, i to nie tylko PGG, chętnie korzystają z klauzul kontraktowych, które pozwalają im bez kar umownych realizować dostawy węgla mniejsze o 5 proc. W przypadku Rybnika, który zużywa ponad 2,5 mln ton surowca rocznie, dziura może sięgnąć ok. 125 tys. ton.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie