statystyki

Zachmurzone niebo nad branżą solarną

autor: Justyna Piszczatowska09.10.2018, 07:43; Aktualizacja: 09.10.2018, 08:46
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Zdaniem specjalisty od OZE mały i średni biznes nie powinien startować w aukcjach i konkurować z dużymi graczami.źródło: ShutterStock

Małe krajowe firmy przegrywają konkurencję z zagranicznymi potentatami inwestującymi w fotowoltaikę. Dlatego chcą zmian w systemie wsparcia.

W październiku i listopadzie odbędą się aukcje, których uczestnicy będą walczyć o wsparcie dla inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Rozdzielane będą dopłaty (tzw. kontrakty różnicowe) m.in. dla farm wiatrowych, biogazowni i fotowoltaiki. Eksperci nie sądzą, by polski biznes wypadł lepiej niż podczas aukcji zorganizowanych w roku 2016 i 2017 ( podczas nich rozdzielono około 1,3 mld zł).

– W pierwszej uczestniczyło wiele średnich firm, które chciały zainwestować nadwyżki i zdywersyfikować swoją działalność, wchodząc w energetykę. Jednak z 62 projektów, które wygrały, zrealizowana zostanie niewiele ponad połowa. A przedsiębiorcom, którzy nie uruchomią projektu w ciągu 24 miesięcy od wygrania aukcji, grożą kary. Osobiście znam takich, którzy stracili na tym biznesie – komentuje Krzyszof Dziaduszyński, członek zarządu Hymon Technik, który doradza przy projektach OZE.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Każda południowa elewacja ...tylko z Paneli FV(2018-10-10 08:03) Zgłoś naruszenie 00

  Panel zwraca się po około 1 roku pracy... a może pracować 70 lat i dawać energię. To system energetyki rozproszonej i nie uciążliwej jak wiatraki szpecące krajobraz.

  Odpowiedz
 • Janusz(2018-10-09 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  U nas tylko wungiel, ma rację bytu. Taka polityka...

  Odpowiedz
 • Olaf(2018-10-10 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  Wydaje mi się, że to lekka bujda z tego względu, że jednak ta branża jest mega przyszłościowa i teraz właśnie jest bummmm i trzeba inwestować, uwierzcie energia elementary tak idzie w górę od przyszłego roku, że najmądrzejsyzm rozwiązaniem jest własnie fotowoltaika - my mamy od oze-biomar już jakiś czas i na prawdę od samego początku widać konkretne oszczędności.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie