statystyki

Zachmurzone niebo nad branżą solarną

autor: Justyna Piszczatowska09.10.2018, 07:43; Aktualizacja: 09.10.2018, 08:46
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Zdaniem specjalisty od OZE mały i średni biznes nie powinien startować w aukcjach i konkurować z dużymi graczami.źródło: ShutterStock

Małe krajowe firmy przegrywają konkurencję z zagranicznymi potentatami inwestującymi w fotowoltaikę. Dlatego chcą zmian w systemie wsparcia.

W październiku i listopadzie odbędą się aukcje, których uczestnicy będą walczyć o wsparcie dla inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Rozdzielane będą dopłaty (tzw. kontrakty różnicowe) m.in. dla farm wiatrowych, biogazowni i fotowoltaiki. Eksperci nie sądzą, by polski biznes wypadł lepiej niż podczas aukcji zorganizowanych w roku 2016 i 2017 ( podczas nich rozdzielono około 1,3 mld zł).

– W pierwszej uczestniczyło wiele średnich firm, które chciały zainwestować nadwyżki i zdywersyfikować swoją działalność, wchodząc w energetykę. Jednak z 62 projektów, które wygrały, zrealizowana zostanie niewiele ponad połowa. A przedsiębiorcom, którzy nie uruchomią projektu w ciągu 24 miesięcy od wygrania aukcji, grożą kary. Osobiście znam takich, którzy stracili na tym biznesie – komentuje Krzyszof Dziaduszyński, członek zarządu Hymon Technik, który doradza przy projektach OZE.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Każda południowa elewacja ...tylko z Paneli FV(2018-10-10 08:03) Zgłoś naruszenie 00

  Panel zwraca się po około 1 roku pracy... a może pracować 70 lat i dawać energię. To system energetyki rozproszonej i nie uciążliwej jak wiatraki szpecące krajobraz.

  Odpowiedz
 • Janusz(2018-10-09 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  U nas tylko wungiel, ma rację bytu. Taka polityka...

  Odpowiedz
 • Olaf(2018-10-10 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  Wydaje mi się, że to lekka bujda z tego względu, że jednak ta branża jest mega przyszłościowa i teraz właśnie jest bummmm i trzeba inwestować, uwierzcie energia elementary tak idzie w górę od przyszłego roku, że najmądrzejsyzm rozwiązaniem jest własnie fotowoltaika - my mamy od oze-biomar już jakiś czas i na prawdę od samego początku widać konkretne oszczędności.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie