statystyki

Energetyka w pogoni za utraconymi zyskami

21.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 21.08.2018, 09:24
Od 2010 r. koszty produkcji energii ze słońca spadły o 73 proc.

Od 2010 r. koszty produkcji energii ze słońca spadły o 73 proc.źródło: ShutterStock

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w branży. Zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Jak w czasach technologicznej rewolucji zbudować model biznesowy gwarantujący rentowność?

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA) w latach 2010–2017 koszty energii ze słońca spadły o 73 proc. Podobnie jak jej magazynowania. Prąd z wiatru staniał w tym okresie o prawie jedną czwartą. Odbiorcy są coraz bardziej świadomi konieczności dbania o czyste powietrze i redukcję emisji, a lokalne społeczności są niechętne wielkim inwestycjom infrastrukturalnym, czyli budowie nowych źródeł energii. Równocześnie Unia Europejska mocno wspiera rozwój OZE i przechodzenie ku gospodarce niskoemisyjnej.

Regulacje przygotowywane przez Komisję Europejską w ramach tzw. Pakietu Zimowego jednoznacznie wyznaczają kierunek: przyszłością są rozproszone, efektywne źródła energii. Brukseli udało się zwiększyć koszty uprawnień CO 2 – emisja jednej tony to wydatek rzędu ponad 18 euro i to nie koniec podwyżek. Taki wzrost to dla polskich spółek, które ok. 80 proc. prądu wytwarzają z węgla, utrata konkurencyjności. Wraz z wyższymi cenami (więcej na ten temat na str. 2–3) bardziej atrakcyjną alternatywą stają się import oraz OZE.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie