statystyki

Są pieniądze na tanie ciepło spod ziemi. W puli grube miliony

autor: Zofia Jóźwiak01.08.2018, 10:16; Aktualizacja: 01.08.2018, 11:19
NFOŚiGW wspiera przede wszystkim wykonanie otworu badawczego pozwalającego określić zasoby wód termalnych i ich wykorzystanie.

NFOŚiGW wspiera przede wszystkim wykonanie otworu badawczego pozwalającego określić zasoby wód termalnych i ich wykorzystanie.źródło: ShutterStock

Zamiast z kopcącej kotłowni ogrzewanie mieszkań, biur czy zakładów przemysłowych gorącą wodą z podziemnych źródeł? Gminy mogą skorzystać z krajowego i unijnego wsparcia na ten cel.

Te, które dopiero zastanawiają się, czy sprawą się zainteresować, a mają wstępne rozpoznanie, że w okolicy jest możliwość dowiercenia się do gorących złóż, w pierwszej kolejności powinny się przyjrzeć się krajowemu programowi priorytetowemu Geologia i górnictwo Część 1. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych. Jego celem są m.in. badania związane m.in. z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód. Nabór właśnie trwa, wnioski można składać do końca listopada br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najpierw dotacja na odwiert

NFOŚiGW wspiera przede wszystkim wykonanie otworu badawczego pozwalającego określić zasoby wód termalnych i ich wykorzystanie. Beneficjentami programu mogą być takie samorządy, które uzyskały już decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych. – Do wniosków powinna być dołączona analiza uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych – informuje Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy funduszu. I zachęcająco dodaje: – Wszystkie dotychczas zawarte umowy z samorządami określały dotację na poziomie 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Oferta skierowana do samorządów jest korzystniejsza od tej dla przedsiębiorców. Ci drudzy mogą liczyć na pomoc do 70 proc. kosztów kwalifikowanych i to z zachowaniem reguł pomocy publicznej – kontynuuje rzecznik.

Z informacji uzyskanej w funduszu wynika, że co roku wpływa do niego kilkanaście wniosków od gmin. Jeśli chodzi o ubiegłoroczne, to umowy podpisano już z Turkiem i Tomaszowem Mazowieckim, a kolejne dziewięć wniosków znajduje się w końcowej fazie oceny. Przy czym NFOŚiGW dotychczas zawarł umowy dotacji z siedmioma gminami. Kwoty dotacji – zależne od warunków geologiczno-górniczych, w których realizowane są prace wiertnicze – wahały się w granicach od 10,5 do 45 mln zł.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie