statystyki

Są pieniądze na tanie ciepło spod ziemi. W puli grube miliony

autor: Zofia Jóźwiak01.08.2018, 10:16; Aktualizacja: 01.08.2018, 11:19
NFOŚiGW wspiera przede wszystkim wykonanie otworu badawczego pozwalającego określić zasoby wód termalnych i ich wykorzystanie.

NFOŚiGW wspiera przede wszystkim wykonanie otworu badawczego pozwalającego określić zasoby wód termalnych i ich wykorzystanie.źródło: ShutterStock

Zamiast z kopcącej kotłowni ogrzewanie mieszkań, biur czy zakładów przemysłowych gorącą wodą z podziemnych źródeł? Gminy mogą skorzystać z krajowego i unijnego wsparcia na ten cel.

Te, które dopiero zastanawiają się, czy sprawą się zainteresować, a mają wstępne rozpoznanie, że w okolicy jest możliwość dowiercenia się do gorących złóż, w pierwszej kolejności powinny się przyjrzeć się krajowemu programowi priorytetowemu Geologia i górnictwo Część 1. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych. Jego celem są m.in. badania związane m.in. z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód. Nabór właśnie trwa, wnioski można składać do końca listopada br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najpierw dotacja na odwiert

NFOŚiGW wspiera przede wszystkim wykonanie otworu badawczego pozwalającego określić zasoby wód termalnych i ich wykorzystanie. Beneficjentami programu mogą być takie samorządy, które uzyskały już decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych. – Do wniosków powinna być dołączona analiza uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych – informuje Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy funduszu. I zachęcająco dodaje: – Wszystkie dotychczas zawarte umowy z samorządami określały dotację na poziomie 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Oferta skierowana do samorządów jest korzystniejsza od tej dla przedsiębiorców. Ci drudzy mogą liczyć na pomoc do 70 proc. kosztów kwalifikowanych i to z zachowaniem reguł pomocy publicznej – kontynuuje rzecznik.

Z informacji uzyskanej w funduszu wynika, że co roku wpływa do niego kilkanaście wniosków od gmin. Jeśli chodzi o ubiegłoroczne, to umowy podpisano już z Turkiem i Tomaszowem Mazowieckim, a kolejne dziewięć wniosków znajduje się w końcowej fazie oceny. Przy czym NFOŚiGW dotychczas zawarł umowy dotacji z siedmioma gminami. Kwoty dotacji – zależne od warunków geologiczno-górniczych, w których realizowane są prace wiertnicze – wahały się w granicach od 10,5 do 45 mln zł.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie