statystyki

Ustawa o jakości paliw stałych już jest. Ale jeszcze poczekamy na kontrolę nad węglem

autor: Karolina Baca-Pogorzelska09.07.2018, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:19
węgiel kamienny

Dostosowanie do nowego prawa będzie kosztować firmy 120 mln zł .źródło: ShutterStock

W ekspresowym tempie została przegłosowana przez Sejm ustawa o jakości paliw stałych, ale przepisy wykonawcze do niej są w powijakach.

Jeden z elementów rządowego programu „Czyste powietrze” przeszedł przez Sejm. Jednak żeby mógł zacząć obowiązywać, potrzebne są szczegółowe przepisy, czyli rozporządzenie. Ale jego projekt wymaga wielu zmian, bo w obecnej wersji z końca 2017 r., wciąż będącej na etapie konsultacji publicznych, jego propozycje znacząco odbiegają od zapisów uchwalonego właśnie prawa.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego mówi, że hurraoptymizmu nie ma, choć ustawa, obiecywana od stycznia 2017 r., jest krokiem naprzód w walce o czyste powietrze. – Kluczowe będzie rozporządzenie ministra energii, na które musimy poczekać. Jego projekt stoi w sprzeczności z ustawą, bo np. dopuszcza do obrotu najgorsze węgle, czyli muły i flotokoncentraty, a ustawa zabrania ich sprzedaży – zauważa Guła. – Niepokojące jest to, że w ustawie odrzucono poprawkę zgłoszoną na ostatniej prostej, według której minister środowiska miał współdecydować o normach jakości węgla wraz z ministrem energii. Teraz nad normami węgla, kluczowymi dla jakości powietrza, będzie czuwał ten sam minister, który nadzoruje polskie górnictwo. Dla nas to konflikt interesów – mówi Guła. Poprawkę tę zgłaszał poseł PO Marek Sowa.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie