statystyki

Ustawa o jakości paliw stałych już jest. Ale jeszcze poczekamy na kontrolę nad węglem

autor: Karolina Baca-Pogorzelska09.07.2018, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:19
węgiel kamienny

Dostosowanie do nowego prawa będzie kosztować firmy 120 mln zł .źródło: ShutterStock

W ekspresowym tempie została przegłosowana przez Sejm ustawa o jakości paliw stałych, ale przepisy wykonawcze do niej są w powijakach.

Jeden z elementów rządowego programu „Czyste powietrze” przeszedł przez Sejm. Jednak żeby mógł zacząć obowiązywać, potrzebne są szczegółowe przepisy, czyli rozporządzenie. Ale jego projekt wymaga wielu zmian, bo w obecnej wersji z końca 2017 r., wciąż będącej na etapie konsultacji publicznych, jego propozycje znacząco odbiegają od zapisów uchwalonego właśnie prawa.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego mówi, że hurraoptymizmu nie ma, choć ustawa, obiecywana od stycznia 2017 r., jest krokiem naprzód w walce o czyste powietrze. – Kluczowe będzie rozporządzenie ministra energii, na które musimy poczekać. Jego projekt stoi w sprzeczności z ustawą, bo np. dopuszcza do obrotu najgorsze węgle, czyli muły i flotokoncentraty, a ustawa zabrania ich sprzedaży – zauważa Guła. – Niepokojące jest to, że w ustawie odrzucono poprawkę zgłoszoną na ostatniej prostej, według której minister środowiska miał współdecydować o normach jakości węgla wraz z ministrem energii. Teraz nad normami węgla, kluczowymi dla jakości powietrza, będzie czuwał ten sam minister, który nadzoruje polskie górnictwo. Dla nas to konflikt interesów – mówi Guła. Poprawkę tę zgłaszał poseł PO Marek Sowa.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie