statystyki

Arsen w prokuraturze. KGHM szkodzi zdrowiu mieszkańców?

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska13.03.2018, 07:36; Aktualizacja: 13.03.2018, 09:11
Skargę do WSA na działalność huty złożyli rolnicy ze stowarzyszenia Pro Natura

Skargę do WSA na działalność huty złożyli rolnicy ze stowarzyszenia Pro Naturaźródło: ShutterStock

Po naszych publikacjach wrocławscy śledczy sprawdzą, czy działalność KGHM nie szkodzi zdrowiu mieszkańców regionu.

Dziś decyzję o tym, czy tzw. pozwolenie zintegrowane pozwalające na prowadzenie działalności przez Hutę Miedzi Głogów (HMG) jest prawidłowe, będzie podejmował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Niezależnie od jego postanowień sprawę szkodliwości zanieczyszczeń powietrza arsenem zbada Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Chce sprawdzić, czy działalność zakładu należącego do KGHM nie szkodzi zdrowiu mieszkańców regionu. Taka decyzja podjęta została po tekstach DGP. Od 12 lutego piszemy o rekordowych przekroczeniach stężeń tego toksycznego pierwiastka w powietrzu w 2017 r. oraz o walce mieszkańców Dolnego Śląska o czyste powietrze.

– Nie zdążymy przystąpić do sprawy w WSA, bo nie udało nam się zebrać wszystkich dokumentów i dokładnie przeanalizować wszystkich kwestii – przyznaje prokurator Beata Lorenc-Kociubińska, naczelnik V wydziału sądowego. Jednak wrocławska prokuratura będzie sprawę pilotować i jeżeli uzna, że wyrok jest niesłuszny, to ma stosowne narzędzia pozwalające na zaskarżenie rozstrzygnięcia. Lorenc-Kociubińska w rozmowie z DGP zapewniła, że prokuratorzy biorą arsen pod lupę i sprawy nie zostawią.

Skargę do WSA na działalność huty złożyli rolnicy ze stowarzyszenia Pro Natura. Zarzucają oni kombinatowi szkodliwą działalność. Argumentują swoją decyzję tym, że w pozwoleniu zintegrowanym nie ma podstawowych zapisów zobowiązujących HMG m.in. do dokonywania przeglądów ekologicznych.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie