statystyki

Brakuje narzędzi do zatrzymania Nord Stream 2

autor: Jakub Kapiszewski25.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 25.01.2018, 08:35
Mogą to zrobić wyłącznie politycy w Kopenhadze, którzy niechętnie patrzą na Nord Stream 2.

Mogą to zrobić wyłącznie politycy w Kopenhadze, którzy niechętnie patrzą na Nord Stream 2.źródło: ShutterStock

Zablokować inwestycję mogliby Duńczycy, ale nie chcą ryzykować konfliktu z Berlinem

Na razie spór o gazociąg przeniósł się do Brukseli, gdzie Komisja Europejska chciałaby doprowadzić do nowelizacji prawa unijnego tak, aby nie było wątpliwości, że będzie się stosowało również do Nord Stream 2. Chodzi o tzw. trzeci pakiet energetyczny, czyli zespół uregulowań prawnych dotyczących m.in. zasad, na jakich odbywa się przesył błękitnego paliwa na terenie Unii. To o poparciu dla tego pomysłu mówi premier Mateusz Morawiecki, kiedy wspomina o budowie koalicji w obrębie Wspólnoty.

– Polska nie może zablokować budowy gazociągu, bo nie przebiega przez nasze terytorium. Nie może tego też zrobić Komisja Europejska, bo nie ma takich narzędzi. Jedyne, na co możemy się nastawiać, to podporządkowanie gazociągu prawu unijnemu, przy czym należy pamiętać, że to również nie jest mechanizm blokujący – chociaż może wpłynąć na opóźnienie inwestycji – mówi Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspertka dodaje, że nie jest jednak wykluczone, iż znaczne opóźnienia mogą skłonić Gazprom do wycofania się z inwestycji lub jej przemyślenia.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie