Reklama

Przez wiele lat przemysł kształtował środowisko. Natomiast obecnie stan środowiska wymusza zmiany w głównych trendach gospodarki.

- Na konferencji OEES prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że mając wiedzę, którą posiadamy możemy stwierdzić, iż w historii ziemi na przestrzeni 800 tys. lat były zarówno okresy ocieplenia, jak i lodowacenia. Mniej więcej od 200 lat pojawia się nowa zmienna, którą jest działalność człowieka. Ta zmienna okazuje się na tyle silna, że ona wymusza inny rodzaj zachowania się przyrody – mówi prof. Jerzy Hausner.

- Musimy podejmować działania, które będą odwracać to, co już zrobiliśmy. Jeśli przyroda sama rozwiąże problemy klimatyczne, znajdzie nową równowagę, która wyeliminuje człowieka. Kiedy to się wydarzy? Nikt tego nie wie – dodaje profesor.

Zdaniem prof. Hausnera OEES jest nie tylko po to, żeby powiedzieć ludziom, że muszą spojrzeć na zachodzące obecnie zmiany inaczej, ale również po to, żebyśmy razem na to spojrzeliśmy i zastanowiliśmy co z tego wynika i jakie działania możemy podjąć, aby naprawić sytuację.