- Naukowcy zauważyli, że szczególnie korzystne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego są ciemnofioletowe warzywa i owoce. Jagody, borówki aronia, czarna porzeczka, jeżyny, ciemne winogrona, ale też bakłażan czy czerwona kapusta mogą poprawić pamięć – mówi Aneta Jachnis, dietetyczka kliniczna, asystentka badawczo-dydaktyczna w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM oraz wykładowczyni na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Medycznego.

Jak mówi Aneta Jachnis, przygotowując się do egzaminów warto pamiętać o swoim zdrowiu i dbać o to, aby dieta pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Dzięki temu jesteśmy bowiem w stanie zwiększyć wydajność i efektywność naszej pracy.

- Komórki nerwowe potrzebują stałego dowozu pożywienia, dlatego warto pilnować regularności w diecie, ale także nie zapominać o urozmaiceniu – mówi dietetyczka.

Matura 2024: Jak często jeść w czasie nauki do egzaminów?

- Można wybrać 4-6 posiłków w ciągu dnia, warto jednak pamiętać o tym, aby każdy z nich miał odpowiedni ładunek glikemiczny – mówi ekspertka. - Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, możesz dołączyć niewielki deser do posiłku bogatego w warzywa, węglowodany złożone, białko i mały dodatek tłuszczowy – dodaje.

Czy ucząc się do matury można jeść tłuszcze?

Jak mówi wykładowczyni, tłuszcz odgrywa w diecie bardzo ważną rolę.

- Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na pracę mózgu, dlatego warto włączyć do diety ryby morskie, orzechy, migdały, oliwę z oliwek, masło orzechowe czy olej lniany.

Co jeść, żeby poprawić pracę mózgu i pamięć?

- Naukowcy zauważyli, że szczególnie korzystne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego są ciemnofioletowe warzywa i owoce. Jagody, borówki, aronia, czarna porzeczka, jeżyny, ciemne winogrona, ale też bakłażan czy czerwona kapusta mogą poprawić pamięć.

Matura 2024: Co zrobić, żeby nauka przynosiła pożądane efekty?

- Owocna nauka będzie możliwa dzięki odpowiedniemu nawodnieniu. Pilnuj się, aby wypijać 6-8 szklanek wody dziennie. Na czas intensywnej pracy fizycznej czy umysłowej możesz wybrać wodę wzbogaconą w magnez – mówi dietetyczka.

Ekspertka poleca także konkretne produkty, które świetnie sprawdzą się w czasie nauki do matury.

- Produkty takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, rośliny strączkowe, kakao, gorzka czekolada czy zielone, liściaste warzywa to dobry dodatek do diety przed egzaminem.

Co jeszcze warto wiedzieć planując naukę do matury?

- W przerwach od nauki bardzo korzystne jest wyjście na spacer. Aktywność fizyczna powoduje wzrost BDNF - neutroficznego czynnika, który zwiększa plastyczność mózgu.

ikona lupy />
GazetaPrawna.pl

Wszystkim tegorocznym maturzystom polecamy zestaw testów i arkuszy egzaminacyjnych – MATURA 2024.

Publikacje dostępne są na Sklep.infor.pl/matura 2024