- W obliczu zbliżających się egzaminów maturalnych nie sposób pominąć tematu stresu, który w znaczący sposób może wpłynąć na efektywność przystępujących do egzaminu młodych ludzi – mówi Sylwia Garbaciak. Psycholożka dzieli się swoją wiedzą na temat wpływu stresu na działania, w tym na problemy z pamięcią i koncentracją. Proponuje też techniki oddechowe, z których mogą korzystać maturzyści, nie tylko przygotowując się do egzaminów.

- Stres to nie tylko kwestia reakcji fizycznych organizmu, ale także umiejętności adaptacyjnych, które są kluczowe w dorosłym życiu. Radzenie sobie ze stresem wymaga nie tylko samoświadomości, ale także umiejętności radzenia sobie z emocjami – wyjaśnia Sylwia Garbaciak.

Co warto wiedzieć, żeby lepiej radzić sobie ze stresem w czasie matur?

Matura 2024. Jak działa stres?

Długotrwałe napięcie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe. Ponadto stres może znacząco wpływać na funkcje poznawcze, w tym na pamięć i koncentrację, co jest szczególnie ważne podczas egzaminów – podkreśla ekspertka.

Dodatkowo psycholożka zauważa, że ​​niewłaściwe radzenie sobie ze stresem może prowadzić do stosowania niezdrowych strategii, takich jak unikanie kontaktów społecznych na rzecz nadmiernej aktywności w środowisku wirtualnym.

Na szczęście istnieją skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem, które mogą okazać się pomocne maturzystom.

Techniki, które są pomocne w radzeniu sobie ze stresem związanym z maturą (i nie tylko)

„Praca z ciałem może być niezwykle skuteczną formą redukcji napięcia. Osobiście polecam aktywność fizyczną, taką jak taniec czy spacery na świeżym powietrzu, które nie tylko pomagają się zrelaksować, ale także sprawiają przyjemność” – radzi psycholożka.

ikona lupy />
Sylwia Garbaciak, psycholożka / GazetaPrawna.pl

Ekspertka poleca również ćwiczenia oddechowe, które pomagają się zrelaksować, np. poprzez wydłużenie fazy wydechu.

Proponowane techniki oddechowe:

  • Świadome Oddychanie: Koncentracja na głębokim oddychaniu i uczuciu powietrza wypełniającego płuca.
  • Oddychanie przez słomkę: Wdech przez nos i wydech przez słomkę.
  • Oddychanie liczone: Krótszy wdech i dłuższy wydech.

Matura 2024. Co jeszcze warto wiedzieć o stresie?

„Należy pamiętać, że stres może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Ważne jest, aby umieć odróżnić pozytywne doświadczenia, które motywują nas do działania, od negatywnego napięcia, które może prowadzić do problemów zdrowotnych” – podkreśla psycholożka.

Sylwia Garbaciak dodaje, że kluczem do skutecznego radzenia sobie ze stresem jest także rozwijanie umiejętności rozumienia własnych emocji poprzez prowadzenie otwartych rozmów z innymi ludźmi.

„Nawiązanie prawdziwych relacji społecznych pozwala nie tylko wyrazić własne emocje, ale także zrozumieć punkt widzenia innych ludzi. Rozmowa z rówieśnikami to ważny element rozwojowy pozwalający zrozumieć nie tylko to, co młody człowiek sam czuje, ale też jak inne osoby przezywają swoje emocje i jak o nich opowiadają. Mogę śmiało powiedzieć, że budowanie sieci wsparcia rówieśniczego to jeden z elementów treningu redukcji stresu.” – wyjaśnia ekspertka.

ikona lupy />
GazetaPrawna.pl

Wszystkim tegorocznym maturzystom polecamy zestaw testów i arkuszy egzaminacyjnych – MATURA 2024.

Publikacje dostępne są na Sklep.infor.pl/matura 2024