Co w trakcie strajku? Przepisy nie przewidują, że taka sytuacja może w ogóle się pojawić Dlatego na bieżąco powstają interpretacje, a MEN w ostatnich dniach „wypuścił nowe rozporządzenie” Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania ze strony rodziców, uczniów, ale i nauczycieli czy dyrektorów i postaraliśmy się odpowiedzieć. Nie na wszystkie jest jednoznaczna odpowiedź, bowiem są wyjątki od wyjątków. Staramy się wyklarować najważniejsze kwestie:


1. Nauczyciele strajkują - czy dziecko może jednak przyjść do szkoły, np. do świetlicy? Czy szkoła musi zapewnić taką opiekę?

-Tak, ale nie do końca. MEN przekonuje, że dyrektor przedszkola czy szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom” bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki, zaś przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku”. I to dyrektor ma obowiązek poinformować rodziców, w jaki sposób zostanie zapewniona opieka. Jest jednak jedno ale - jeżeli nie będzie odpowiedniej liczby nauczycieli do opieki, to rodzicowi pozostaje tylko jedno: skarga do gminy lub kuratorium.


2. Czy w dniu strajku szkoła ponosi odpowiedzialność za np. wypadek, jaki dziecku w tym dniu się przydarzy, np. dziecko szło do szkoły, bo rodzice zapomnieli, że jest strajk i szkoła zamknięta?
-Nie ponosi odpowiedzialności.