W czasie konkursu EuroSkills 2018 uczniowie szkół branżowych pokazują profesjonalizm, którego nie powstydziliby się doświadczeni zawodowcy od dawna obecni na rynku pracy.
Gastronomia, florystyka, fryzjerstwo, mechatronika, murarstwo, ciesielstwo oraz tynkarstwo i sucha zabudowa to konkurencje, w jakich na największym konkursie umiejętności zawodowych rywalizowali młodzi Europejczycy. Konkurs, nazywany olimpiadą zawodów, zakończył się w sobotę w Budapeszcie. Skala zmagań imponuje: 600 uczniów z 28 krajów mierzyło się łącznie w 36 konkurencjach. Oceniało ich 500 ekspertów, a obserwowało ok. 100 tys. widzów.
EuroSkills to konkurs profesjonalnych umiejętności, który ma promować z jednej strony kształcenie w zawodach, z drugiej – najnowsze osiągnięcia branż. W czasie trzydniowych zmagań uczniowie i absolwenci szkół oraz kursów zawodowych dostają do wykonania zadania, np. murarze budują ceglaną konstrukcję według wzoru, visual merchandiserzy projektują witryny sklepowe, fryzjerzy tworzą uczesanie do konkretnego tematu, a hotelarze przyjmują nietypowego gościa. Do jurorów należy ocena pracy i efektów.