„Projektowana regulacja zakłada wyeliminowanie możliwości posiadania na posiedzeniach zespołu urządzeń służących do odbioru, przekazywania, przechowywania, utrwalania i powielania informacji. W drodze wyjątku zezwolić na posiadanie tego typu urządzeń może wyłącznie przewodniczących zespołu lub jego zastępca, o czym czyni się wzmiankę z uzasadnieniem w protokole z posiedzenia zespołu i zawiadamia Ministra Sprawiedliwości” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Członkowie komisji układającej pytania – poza autorami konkretnych zadań – nie będą mogli na jej posiedzeniu sporządzać również notatek. Dostęp do treści pytań szykowanych na egzamin w okresie pomiędzy posiedzeniami komisji zastrzeżony będzie wyłącznie dla przewodniczącego zespołu lub jego zastępcy. Dopiero za ich zgodą zajrzeć do materiałów będą mogli inni autorzy egzaminu, i to wyłącznie w zakresie zgłaszanych przez nich propozycji.
„Dla zapewnienia sprawnej pracy zespołu, a przede wszystkim mając na uwadze zabezpieczenie zadań przed nieuprawnionym ujawnieniem” układający egzaminy prawnicze zostaną również wyposażeni w sprzęt komputerowy zawierający system informacji prawnej, uniemożliwiający jednak przesył lub odbiór informacji. Na zakup laptopów przewidziano już – w ramach planu finansowego departamentu informatyzacji rejestrów sądowych resortu sprawiedliwości na rok 2016 – 157 tys. zł. Projekty mają wejść w życie w 7 dni od dnia ogłoszenia.
W skład poszczególnych zespołów wchodzą przedstawiciele MS – sędziowie – oraz samorządów zawodowych, tj. adwokaci, radcowie prawni, notariusze i komornicy. Jak tłumaczy resort, prace każdego z tych ciał prowadzone są na przestrzeni kilku miesięcy i odbywają sie zarówno na posiedzeniach, jak i poza nimi (w ramach pracy własnej poszczególnych członków zespołów). Propozycje pytań lub zadań egzaminacyjnych opracowywane są w formie elektronicznej przez poszczególnych członków, poza posiedzeniami. Na spotkaniach tych poddawane są natomiast pod dyskusję i ustalana jest ich finalna wersja. W przypadku jednak konieczności dalszej pracy nad pytaniami autorzy dokonują ich modyfikacji już poza posiedzeniami zespołu.
Podejrzenia wycieku zagadnień towarzyszyły tegorocznemu egzaminowi adwokackiemu. W tej sprawie resort sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuratury.
Etap legislacyjny
Projekty rozporządzeń przesłane do konsultacji publicznych