statystyki

Aplikant nie przyniesie poczty, bo przepisy muszą być spójne

autor: Piotr Szymaniak23.07.2018, 07:24; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:53
W myśl projektu nowelizacji k.p.c. powód będzie miał obowiązek dostarczenia pisma inicjującego postępowanie sądowe przez komornika, jeśli pozwany nie odbierze przesyłki wysłanej mu pocztą.

W myśl projektu nowelizacji k.p.c. powód będzie miał obowiązek dostarczenia pisma inicjującego postępowanie sądowe przez komornika, jeśli pozwany nie odbierze przesyłki wysłanej mu pocztą.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, dlaczego komornik będzie mógł zlecić dostarczenie pozwu asesorowi, ale już nie zatrudnionemu w swojej kancelarii aplikantowi. To pokłosie naszej zeszłotygodniowej publikacji („Pięć lat prawa to za mało, by dostarczyć pozew” – DGP nr 137/18).

„W treści projektowanego przepisu k.p.c. (art. 139 1 ) nie uwzględniono aplikantów komorniczych, ponieważ ustawa o komornikach sądowych w art. 3 ust. 2 pozwala na powierzenie czynności komorniczych wyłącznie asesorowi komorniczemu, a nie aplikantowi” – wyjaśnia MS. Także art. 98 tej ustawy nie przewiduje doręczania pism sądowych przez aplikanta komorniczego. Projektowany przepis jest zatem spójny z rozwiązaniami ustawy o komornikach sądowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 771).


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • jak to jest(2018-07-23 12:04) Zgłoś naruszenie 170

  Ukończenie studiów prawniczych to przecież za mało, żeby przynieść list z poczty? Ciekawe czy magister prawa może chociaż znaczek polizać? Czy może takie wygórowane uprawnienia wymagają aplikowania? 5 lat ciężkich studiów nie daje nic. Kompletnie nic. Nie ma chyba drugiego takiego kierunku studiów, gdzie wygórowane wymogi dają w efekcie zawodowo ..... WIELKIE NIC.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PLN(2018-07-23 11:09) Zgłoś naruszenie 112

  O upoważnieniu apl. traktuje jak dobrze pamietam art 30 u.k.s.e ale to i tak nie zmienia faktu ze jednak ustawodawca mógłby zrobić ukłon w stronę komorników i zezwolić apl doręczanie. W przeciwnym razie będą to osoby które nigdy nie będą miały możliwości mieć tej niezwykłej przyjemności jaka jest kontakt z dłużnikiem lub potencjalnym dłużnikiem, a to duża i niepowetowana szkoda dla ich rozwoju zawodowego i przede wszystkim psychicznego 😉. Pytanie wiec kto będzie chciał ich zatrudniać?

  Odpowiedz
 • naiwny(2018-07-23 12:01) Zgłoś naruszenie 103

  Komornik to zawód, który się kończy. Praktycznie nie ma chętnych na aplikację komorniczą zatem i problemu z jakimiś doręczeniami nie będzie. I po problemie !

  Odpowiedz
 • Jan(2019-02-24 15:06) Zgłoś naruszenie 10

  Od samego początku MS ustami. p. Reiwera twierdzilo że aplikant to takie zero, które nawet nie wiadomo czy ukończy aplikacje, więc nie może mieć żadnych uprawnien. To takie budujące i motywujące dla adeptów tego nielatwego zawodu...

  Odpowiedz
 • Pup(2019-02-24 15:11) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę, aby Krajowa Rada Komornicza upublicznila dane dotyczące ilości zwolnień pracowników biurowych, aplikant i asesorow w 2018 roku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane