statystyki

Aplikant nie przyniesie poczty, bo przepisy muszą być spójne

autor: Piotr Szymaniak23.07.2018, 07:24; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:53
W myśl projektu nowelizacji k.p.c. powód będzie miał obowiązek dostarczenia pisma inicjującego postępowanie sądowe przez komornika, jeśli pozwany nie odbierze przesyłki wysłanej mu pocztą.

W myśl projektu nowelizacji k.p.c. powód będzie miał obowiązek dostarczenia pisma inicjującego postępowanie sądowe przez komornika, jeśli pozwany nie odbierze przesyłki wysłanej mu pocztą.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, dlaczego komornik będzie mógł zlecić dostarczenie pozwu asesorowi, ale już nie zatrudnionemu w swojej kancelarii aplikantowi. To pokłosie naszej zeszłotygodniowej publikacji („Pięć lat prawa to za mało, by dostarczyć pozew” – DGP nr 137/18).

„W treści projektowanego przepisu k.p.c. (art. 139 1 ) nie uwzględniono aplikantów komorniczych, ponieważ ustawa o komornikach sądowych w art. 3 ust. 2 pozwala na powierzenie czynności komorniczych wyłącznie asesorowi komorniczemu, a nie aplikantowi” – wyjaśnia MS. Także art. 98 tej ustawy nie przewiduje doręczania pism sądowych przez aplikanta komorniczego. Projektowany przepis jest zatem spójny z rozwiązaniami ustawy o komornikach sądowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 771).


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • jak to jest(2018-07-23 12:04) Zgłoś naruszenie 160

  Ukończenie studiów prawniczych to przecież za mało, żeby przynieść list z poczty? Ciekawe czy magister prawa może chociaż znaczek polizać? Czy może takie wygórowane uprawnienia wymagają aplikowania? 5 lat ciężkich studiów nie daje nic. Kompletnie nic. Nie ma chyba drugiego takiego kierunku studiów, gdzie wygórowane wymogi dają w efekcie zawodowo ..... WIELKIE NIC.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PLN(2018-07-23 11:09) Zgłoś naruszenie 102

  O upoważnieniu apl. traktuje jak dobrze pamietam art 30 u.k.s.e ale to i tak nie zmienia faktu ze jednak ustawodawca mógłby zrobić ukłon w stronę komorników i zezwolić apl doręczanie. W przeciwnym razie będą to osoby które nigdy nie będą miały możliwości mieć tej niezwykłej przyjemności jaka jest kontakt z dłużnikiem lub potencjalnym dłużnikiem, a to duża i niepowetowana szkoda dla ich rozwoju zawodowego i przede wszystkim psychicznego 😉. Pytanie wiec kto będzie chciał ich zatrudniać?

  Odpowiedz
 • naiwny(2018-07-23 12:01) Zgłoś naruszenie 93

  Komornik to zawód, który się kończy. Praktycznie nie ma chętnych na aplikację komorniczą zatem i problemu z jakimiś doręczeniami nie będzie. I po problemie !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane