nieruchomość

Nieruchomość – jeden z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego.


 • Dotacje i pożyczki na szybki internet

  Dotacje i pożyczki na szybki internet

  Na poprawę dostępu do szerokopasmowego internetu przeznaczonych jest ok. 4,5 mld zł z Funduszy Europejskich. Łączna wartość inwestycji może być ponad dwukrotnie większa.

  czytaj więcej

 • Nie segregujesz? Za śmieci zapłacisz więcej

  Nie segregujesz? Za śmieci zapłacisz więcej

  Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nad którym pracuje Ministerstwo Środowiska.

  czytaj więcej

 • Trzęsienie ziemi w planowaniu przestrzennym. Kodeks urbanistyczno-budowlany już po liftingu

  Trzęsienie ziemi w planowaniu przestrzennym. Kodeks urbanistyczno-budowlany już po liftingu

  Przedstawiony do publicznego wglądu w ubiegłym tygodniu (wersja z 23 listopada 2017 r.) projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego zawiera znaczne różnice w porównaniu z projektem przedstawionym we wrześniu zeszłego roku. Większość z nich to zmiany na lepsze. W nowym projekcie jeszcze bardziej widać determinację jego autorów w zakresie ochrony ładu przestrzennego. Mimo to proponowane przepisy wymagają szerokich dyskusji i analiz. W dzisiejszym artykule zwracamy uwagę na te kwestie, które są problematyczne dla jednostek samorządu terytorialnego. Tak obszerny akt prawny wymagać będzie bowiem szczegółowej analizy z różnych punktów widzenia i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Proponowany tekst kodeksu jest bardzo dobrą podstawą do dalszej dyskusji. Aby jednak te chwalebne intencje nie zostały zniszczone przez szczegóły, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zasygnalizowane poniżej kwestie w zakresie planowania przestrzennego.

  czytaj więcej

 • Porządki w budowlance są już pewne. Od stycznia zmiany dla deweloperów i inwestorów

  Porządki w budowlance są już pewne. Od stycznia zmiany dla deweloperów i inwestorów

  Szersze miejsca postojowe, parkingi bliżej okien i obowiązkowe toalety w bankach, sklepach czy restauracjach, których powierzchnia przekroczy 100 mkw. Porządki w budowlance już pewne.

  czytaj więcej

 • Frankowiczów oszukano: Szli do banku, a trafili do kasyna

  Frankowiczów oszukano: Szli do banku, a trafili do kasyna

  Liczne procesy o kredyty powiązane z kursem waluty obcej, w tym zwłaszcza CHF, ujawniają coraz większą liczbę danych o nieuczciwym postępowaniu banków. Banki zachwalając korzystniejsze kredyty „frankowe”, tańsze w spłacie ze względu na niższe oprocentowanie, celowo bagatelizowały lub milczały na temat ryzyka walutowego, które mogło doprowadzić – a w wielu przypadkach doprowadziło – nawet do bankructwa kredytobiorców.

  czytaj więcej

 • Jak nowocześnie zmierzyć miasto

  Jak nowocześnie zmierzyć miasto

  Firmy geodezyjne zachęcają samorządy do korzystania z ich usług z zastosowaniem takich metod pomiarów jak np. skanowanie laserowe. Jednak nie do wszystkiego te pomiary się nadają

  czytaj więcej

 • Lukę mieszkaniową mogą wypełnić samorządy

  Lukę mieszkaniową mogą wypełnić samorządy

  W Polsce brakuje obecnie około 1,5 mln lokali mieszkalnych. W Szwecji o dach nad głową dla obywateli od dziesięcioleci troszczą się gminy. U nas ostatnio przykładem wsparcia polityki mieszkaniowej państwa jest inicjatywa Oświęcimia

  czytaj więcej

 • Gmina nie podejmie uchwały o pomocy finansowej na remonty we wspólnotach

  Gmina nie podejmie uchwały o pomocy finansowej na remonty we wspólnotach

  Zamierzamy pomóc mieszkańcom, którzy wykupili lokale od gminy, a obecnie tworzą wspólnoty mieszkaniowe. W tym celu rada gminy chce podjąć uchwałę o randze prawa miejscowego, m.in. na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym. Pomoc miałaby dotyczyć remontów budynków/lokali, np. dachu, klatek schodowych itp. Czy będzie to zgodne z prawem? Uważamy, że tak, bo gmina jest prawnie samodzielna, co wynika z art. 2 i art. 40 wymienionej ustawy.

  czytaj więcej

 • Powolne wychodzenie z załamania inwestycyjnego

  Powolne wychodzenie z załamania inwestycyjnego

  Po trzech kwartałach tego roku łączne dochody jednostek samorządowych były wyższe od ich łącznych wydatków o 14,7 mld zł. Sam fakt występowania w budżetach samorządowych nadwyżek w ciągu roku jest zjawiskiem stałym. Martwi jednak zależność od funduszy europejskich.

  czytaj więcej

 • Akt normatywny rady o najmie krótkoterminowym ma wadę prawną

  Akt normatywny rady o najmie krótkoterminowym ma wadę prawną

  W gminie wprowadzamy nowe przepisy dotyczące zasad najmu i dzierżawy lokali użytkowych. Radni chcą uregulować nie tylko umowy długoterminowe (zawierane w przetargach), lecz także krótkoterminowe do lat 3 (bez przetargu) – zawierane za zgodą wójta i na określone w uchwale cele. Czy będzie to prawidłowe rozwiązanie?

  czytaj więcej

 • NSA: Umowa przedwstępna też z ulgą

  NSA: Umowa przedwstępna też z ulgą

  Sprzedaż mieszkania nie sprowadza się do podpisania ostatecznego aktu notarialnego. Polega także na zawarciu umowy przedwstępnej i zapłacie zaliczki – stwierdził NSA.

  czytaj więcej

 • Iwona Sroka w zarzadzie Murapolu

  Iwona Sroka w zarzadzie Murapolu

  Walne zgromadzenie i rada nadzorcza spółki Murapol S.A. w dniu 28 listopada 2017 r. dokonały zmian w składzie jej organów statutowych.

  czytaj więcej

 • Nie odśnieżyłeś chodnika? Gmina i tak wypłaci odszkodowanie

  Nie odśnieżyłeś chodnika? Gmina i tak wypłaci odszkodowanie

  Odśnieżanie chodnika jest obowiązkiem właściciela przylegającej doń posesji, ale gmina zapłaci odszkodowanie za szkody spowodowane nieoczyszczeniem przejścia, jeżeli nie dopilnuje, by właściciel wykonał swoją powinność orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Spór o kontynuowanie ulgi mieszkaniowej przez spadkobierców pozostał

  Spór o kontynuowanie ulgi mieszkaniowej przez spadkobierców pozostał

  Syn, którego ojciec sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia z zamiarem przeznaczenia pieniędzy na cel mieszkaniowy, ale przed śmiercią nie zdążył tego nawet zadeklarować, może zrealizować ulgę za niego.

  czytaj więcej

 • Stolica sprzeda działki, zmniejszy tłok w klasach

  Stolica sprzeda działki, zmniejszy tłok w klasach

  BBI Development złoży wniosek do prokuratury i CBA o ściganie aktywistów blokujących przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej