nieruchomość

Nieruchomość – jeden z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego.


 • Jak rozliczać najem, również ten wakacyjny

  Jak rozliczać najem, również ten wakacyjny

  Wynajmujesz długoterminowo dom, pokój, garaż? A może w trakcie wakacji zamierzasz na krótkie okresy udostępniać mieszkanie turystom? Zastanawiasz się, jak rozliczać zyski z tego tytułu? Nic dziwnego, bo sprawa wcale nie jest prosta.

  czytaj więcej

 • Jednorazowa amortyzacja nie tylko dla małych

  Jednorazowa amortyzacja nie tylko dla małych

  Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT (tzw. ustawa o robotyzacji). Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju dokument zawiera nowe przepisy, które mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  czytaj więcej

 • Jak skorygować ujęcie podatku od nieruchomości w kosztach, gdy kontrola wykryje błędy

  Jak skorygować ujęcie podatku od nieruchomości w kosztach, gdy kontrola wykryje błędy

  Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W majątku firmy posiada pawilon meblowy, w którym prowadzi firmę. Podatniczka wpłacała na podstawie corocznych decyzji prezydenta miasta podatek od nieruchomości. Kwoty wynikające z tych decyzji zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów (prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów). Do podatniczki zawitała jednak kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości ustalenia podatku od nieruchomości za lata 2011–2016. Ujawniła ona, że wystąpiły rozbieżności między wymiarem podatku od nieruchomości ustalonym w decyzjach pierwotnych za lata 2011–2016 a powierzchnią nieruchomości wykorzystywanej w działalności. W związku z tym prezydent miasta wydał decyzje, które uchylały decyzje wcześniejsze w sprawie ustalenia wysokości podatku od nieruchomości za lata 2011–2016 oraz ustalały nową wysokość tego podatku za ten okres. Jak w związku z tym podatniczka powinna skorygować swoje dotychczasowe rozliczenia podatkowe?

  czytaj więcej

 • Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe regulacje, które zapobiegną patologiom wśród komorników, czy bubel prawny, który doprowadzi do zapaści systemu egzekucji sądowej? Opinie na temat projektów dwóch nowych ustaw – o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych – prezentowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samych zainteresowanych są całkowicie odmienne

  czytaj więcej

 • Jest zażalenie ws. Muzeum II Wojny Światowej do NSA

  Jest zażalenie ws. Muzeum II Wojny Światowej do NSA

  Miasto Gdańsk i b. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej złożyli do NSA zażalenie na oddalenie przez WSA ich skargi dotyczącej połączenia placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W maju br. WSA orzekł, że nie jest władny rozstrzygać w sprawie, autorzy skargi są innego zdania.

  czytaj więcej

 • Schetyna: Przedstawiciel PO w komisji weryfikacyjnej będzie pokazywał próby łamania prawa

  Schetyna: Przedstawiciel PO w komisji weryfikacyjnej będzie pokazywał próby łamania prawa

  Przedstawiciel PO w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy Robert Kropiwnicki będzie tam po to, żeby ujawniać i pokazywać informacje, próby łamania prawa i oszukiwania rzeczywistości - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. W poniedziałek komisja zebrała się po raz pierwszy.

  czytaj więcej

 • Jaki: Pierwsze "twarde" decyzje komisji ds. reprywatyzacji w lipcu

  Jaki: Pierwsze "twarde" decyzje komisji ds. reprywatyzacji w lipcu

  Pierwsze "twarde" decyzje Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskich zapadną w lipcu – zapowiedział w poniedziałek jej przewodniczący Patryk Jaki.

  czytaj więcej

 • Jaki: Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji wezwie prezydent stolicy

  Jaki: Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji wezwie prezydent stolicy

  Nieruchomości przy ul. Twardej 8 i Twardej 10 - to pierwsze, którymi zajmie się Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji; komisja wezwie m.in. Hannę Gronkiewicz-Waltz - poinformował w poniedziałek szef komisji Patryk Jaki.

  czytaj więcej

 • 27-29 czerwca: Pierwsze rozprawy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

  27-29 czerwca: Pierwsze rozprawy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

  Na 27, 28 i 29 czerwca wyznaczono pierwsze rozprawy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, która ma zbadać wtedy sprawy nieruchomości przy ul. Twardej 8 i Twardej 10. Pierwsze decyzje komisji zapadną w lipcu – zapowiedział w poniedziałek jej przewodniczący Patryk Jaki.

  czytaj więcej

 • Prezydent Warszawy podtrzymuje stanowisko ws. komisji weryfikacyjnej

  Prezydent Warszawy podtrzymuje stanowisko ws. komisji weryfikacyjnej

  Podtrzymujemy stanowisko, jeśli chodzi o współpracę z prokuraturą, a także z komisją weryfikacyjną - tak na zapowiedź wezwania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz przed komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji odpowiedziała Agnieszka Kłąb z warszawskiego Ratusza.

  czytaj więcej

 • Szefowie MSZ Polski i Węgier: Nasza współpraca nigdy nie była tak efektywna

  Szefowie MSZ Polski i Węgier: Nasza współpraca nigdy nie była tak efektywna

  Współpraca pomiędzy Polską a Węgrami jest bardzo intensywna, odbywa się na wszystkich płaszczyznach; współpraca krajów V4 nigdy nie była tak ścisła i tak efektywna jak teraz - mówili szef MSZ Witold Waszczykowski i węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.

  czytaj więcej

 • Bankierzy wyciskają z hipotek, ile tylko klienci zniosą

  Bankierzy wyciskają z hipotek, ile tylko klienci zniosą

  Udział marży w oprocentowaniu kredytów hipotecznych skoczył do rekordowego poziomu. Konsumenci jeszcze tego nie odczuli, ale wejście w życie nowych przepisów może w znaczny sposób podrożyć cenę pieniędzy

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Osiem adresów na celowniku komisji weryfikacyjnej

  Osiem adresów na celowniku komisji weryfikacyjnej

   Wczoraj odbyło się pierwsze niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej, która ma badać prawidłowość zwrotów warszawskich nieruchomości odebranych właścicielom na podstawie dekretu Bieruta. Jej przewodniczący Patryk Jaki podczas briefingu prasowego zapewnił, że pierwsze merytoryczne decyzje wydane zostaną już w lipcu.

  czytaj więcej

 • Szkolne błędy w projekcie ustawy o REIT

  Szkolne błędy w projekcie ustawy o REIT

  Opublikowany w ostatnim czasie, zmieniony projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości (zwanych też w skrócie SRWN lub REIT (ang. Real Estate Investment Trust) miał być flagowym pomysłem Ministerstwa Finansów. Ale na razie przypomina raczej Titanica – z kadłubem pełnym legislacyjnych dziur.

  czytaj więcej

 • MF przestrzega przed fikcyjnymi przeprowadzkami za granicę

  MF przestrzega przed fikcyjnymi przeprowadzkami za granicę

  Przedsiębiorca, który zarejestruje spółkę za granicą, ale będzie nią zarządzał z terytorium naszego kraju, nie ucieknie przed polskim fiskusem

  czytaj więcej

 • Jaki: Przesłuchanie Gronkiewicz-Waltz w sprawie reprywatyzacji - 28 czerwca

  Jaki: Przesłuchanie Gronkiewicz-Waltz w sprawie reprywatyzacji - 28 czerwca

  Szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki poinformował we wtorek w TVN24, że prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana do stawienia się przed komisją. "Pani prezydent jest wezwana na konkretny dzień, bodajże na 28 czerwca" - poinformował.

  czytaj więcej

 • BGKN: Planujemy włączyć 500 plus do zdolności czynszowej najemców Mieszkania plus

  BGKN: Planujemy włączyć 500 plus do zdolności czynszowej najemców Mieszkania plus

  Planujemy włączyć 500 plus do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w ramach pilotażu Mieszkania plus - powiedział PAP wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Jego zdaniem, to stały strumień dochodu dla rodziny, który powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej, np. przy zakupie mieszkania.

  czytaj więcej

 • Rabiej: Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nie ma charakteru politycznego

  Rabiej: Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nie ma charakteru politycznego

  Ta komisja nie ma charakteru politycznego - mówił we wtorek członek komisji weryfikacyjnej Paweł Rabiej na antenie radia RMF FM. Jego zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna pojawić się na przesłuchaniu, m.in. by pokazać, że troszczy się o majątek miejski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej