statystyki

Likwidacja dziedziczenia z OFE naruszy Konstytucję

autor: Bożena Wiktorowska12.11.2013, 06:55; Aktualizacja: 12.11.2013, 08:46
Pieniądze, podatki

15,94 mln osób oszczędza w otwartych funduszach emerytalnychźródło: ShutterStock

Odebranie członkom otwartych funduszy emerytalnych prawa do dziedziczenia środków trafiających na subkonto w ZUS może skutkować zaskarżeniem ustawy do sądów polskich lub unijnych.

reklama


reklama


Już w połowie przyszłego roku ubezpieczeni będą mogli zrezygnować z dalszego oszczędzania na starość w otwartych funduszach emerytalnych. W efekcie tego obligacje będące w portfelach OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS.

Osoby zbliżające się do wieku emerytalnego przymusowo będą mieć umarzane jednostki uczestnictwa w OFE. Tym samym i te środki trafią na subkonto. Już taki zabieg wywołuje oburzenie ekspertów. Kwestię dodatkowo zaogniła propozycja Zbigniewa Derdziuka, prezesa ZUS. W czasie konsultacji rządowego projektu reformy OFE zaproponował zniesienie dziedziczenia środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS.

– Ta propozycja to próba złamania umowy społecznej. Wiele osób tylko dlatego wybrało OFE, że środki z II filaru w okresie oszczędzania mogły być dziedziczone – wyjaśnia Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Także przedsiębiorcom nie podobają się propozycje zmian w sposobie oszczędzania na starość.

– Do OFE trafia prawdziwa gotówka i taka miała wracać do nas w postaci wypłat. Teraz szef ZUS chce przekonać obywateli, że skoro pieniądze są już formalnie zapisane na subkoncie jego zakładu, to rodzina zmarłego członka OFE nie ma już do nich żadnego prawa – zauważa Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji i organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Podobnie uważa Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Jego zdaniem rząd ograniczając prawa ubezpieczonych do środków gromadzonych przez nich w II filarze łamie nie tylko konstytucję naszego państwa, ale także przepisy unijne.

– Z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że emerytura jest oceniana w kategorii prawa własności. Rząd nie może więc pozbawić oszczędzających na emeryturę prawa do dziedziczenia środków. Oznaczałoby to odebranie praw nabytych – twierdzi Krzysztof Pater.

Eksperci wskazują też, że początek demontażu II filaru nastąpił już w 2011 roku, kiedy część środków z OFE zaczęło trafiać na subkonto w ZUS. Zdaniem Pawła Pelca, radcy prawnego, wiceprezesa Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE, rząd wówczasu ukrył rzeczywisty charakter dokonywanych zmian oraz ich negatywny wpływ na ubezpieczonych. W tym celu utworzył tzw. subkonto w FUS oraz nazwał je częścią systemu kapitałowego, mimo ich repartycyjnego charakteru.

Elementem podtrzymania tej fikcji było wprowadzenie dziedziczenia zapisów księgowych na tym subkoncie tak samo jak w przypadku jednostek rozrachunkowych w OFE. Tyle tylko że pieniądze na nim zgromadzone nie mają charakteru mienia osoby ubezpieczonej.

– A to może oznaczać, że obecnie mamy do czynienia z faktycznym odejściem od systemu kapitałowego i powrotem do repartycyjnego. Proces ten rozpoczął się od obniżenia składki trafiającej do OFE – ostrzega Paweł Pelc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • kkk(2013-11-13 00:45) Odpowiedz 00

    złodzieje!

  • oko(2013-11-12 16:08) Odpowiedz 00

    Nawet majacy tak poboznych braci Derdziuk ...okazuje sie pospolitym ZŁODZIEJEM(((

  • gadacie jak byście spadli z gruszki(2013-11-12 13:29) Odpowiedz 00

    Kraj w ciągłym deficycie, liczba starych narasta lawinowo...zaś wysokość składek ZUS jest marginalna...

    Tego nie da się zbilansowac.

  • Pani redaktor Suchodolska....(2013-11-12 13:57) Odpowiedz 00

    ...to właśnie klasyczzny przykład złodziejskiego państwa prawem chronionego.

  • To nie złodziejskie państwo(2013-11-12 14:24) Odpowiedz 00

    To nieuki "prof." wprowadziły w Polsce w 1999r. OFE na prawach MAFII;
    - prywatne firmy biorą publiczne pieniądze za dopłatą i obiecują palmy, dziedziczenie - a kto miałby "usypiać" dłużej żyjących??
    - straty, koszty bessy - są przypisane tylko emerytom /to prawo MAFII/,
    - zgodne z KONSTYTUCJĄ było ustawowe wpisanie wszystkich ur. po 68r. /bez pytania/ do OFE???

  • Sylwia(2013-11-12 14:40) Odpowiedz 00

    prawnicy do roboty :) brońcie naszych waszych interesów. czasami mam wrażenie, że Polska to nie kraj prawa

  • Maciaszek(2013-11-12 15:02) Odpowiedz 00

    Jestesie-Wy- redaktorzy poważnego czasopisma (chyba prawnego).tak
    mądrzy i wspaniali,że zawierzyłem Wam i składam w wasze ręce utracony
    i obiecany raj na ziemi ,pod wspaniałymi palmami!!!Czy pamietacie te jakże
    wspaniałe obiecanki ( przepraszam - reklamy)??? Wobec tego ja,jako emerytowany obywatel tego utraconego raju,proszę Was o założenie
    w moim imieniu sprawy w polskim sądzie.Może wygramy sprawę???to podzielimy się odzyskanym rajem.

  • Polak(2013-11-12 15:05) Odpowiedz 00

    Czytam i nie wierze. Polska jest w UE?

  • mc gregor(2013-11-12 15:25) Odpowiedz 00

    czym sie różni ciemny typ w ciemnej ulicy od rządu i zus a no tym że ciemnego typa możesz całe życie nie spotkać a rząd okrada w majestacie prawa kto jest gorszy?,,,

  • OFE nie.(2013-11-12 15:25) Odpowiedz 00

    Aktualnie OFE wypłacają emerytury po 95 zł słownie dziewięćdziesiąt pięć złotych) miesięcznie. Darujcie sobie klakierzy OFE jesteście żałośni.

  • Nie dzisiejsi są złodziejami.(2013-11-12 16:21) Odpowiedz 00

    ZŁODZIEJAMI są twórcy OFE - nikt nie mówił wtedy o KONSTYTUCJI.

    OFE TO INSTYTUCJA OD ZARANIA DEFICYTOWA, GENERUJĄCA DŁUG NETTO WIELKIEJ WARTOŚCI, DLA SKARBU PAŃSTWA I WSZYSTKICH POLSKICH PODATNIKÓW - ZARABIA TYLKO OBCA FINANSJERA!!! /naszych straszą Konstytucją - złodziej mówi, bo cię oskarżę o kradzież/.

  • Kuba(2013-11-12 12:37) Odpowiedz 00

    Wydaje się że rację mają jedni i drudzy .Mnie martwi brak jakiejkolwiek ciągłości w rządzeniu.Co rząd to inaczej ,nie ma tak że mamy jakąś stabilność ,tylko od Sasa do lasa ,jak komu potrzebna kasa to ją zabiera.Tak sobie rządzą jak im wygodnie a tracimy zawsze MY obywatele tego kraju.Przecież to nie my chcieliśmy OFE ,podobnie było z Programem Powszechnej Prywatyzacji a wykolegowali nas na jednym i drugim .

  • qwerty(2013-11-12 17:27) Odpowiedz 00

    Kto najgłośniej wrzeszczy: "złodzieje" ? Złodziej, aby nikt nie posądzał go o złodziejstwo.

  • Monika 60(2013-11-12 17:33) Odpowiedz 00

    Jak byłam mała straszyli nie Babą Jagą, następnie piekłem,nastolatkę ciążą,teraz OFE lub zupełnym brakiem emerytury.Mam to gdzieś idę na jednego.

  • benpo(2013-11-12 18:02) Odpowiedz 00

    Pan Jezus powiedział: nie gromadżcie sobie skarbów na ziemi, bo przyjdą złodzieje i ukradną wszystko. Czy nie widzicie tego?.

  • ala59(2013-11-13 17:51) Odpowiedz 00

    Do QWERTY, na czyje zlecenie robisz ludziom wodę z mózgu?
    Każdy z zapisujących się do OFE podpisywał umowę, ta składka miała być wyłaczona ze składki na ZUS, a poza tym to do tej dziury bez dna wpadają nasze konkretne pieniądze. Dla mnie przekrętem w tej operacji jest pośrednictwo ZUS-u.

  • Ustawowo zalegalizowano ZŁODZIEJSTWO 1.01.1999r.(2013-11-12 20:09) Odpowiedz 00

    Złodziej z 01.01.1999r. legalnie okradał;
    - polski budżet - dopłacał do dawanych pieniędzy,
    - polskiego przyszłego emeryta - ginęła jego część kapitału przy wpłacie i zadłużany był automatycznie wpłacając do OFE,
    - wszystkich polskich podatników - wszyscy Polacy skupowaliby akcje OFE /długi się spłaca/.
    Dziś złodziej złapany za rękę - STOP ZŁODZIEJU, podnosi krzyk - "chcą mnie okraść"

  • macgiwer(2013-11-12 22:49) Odpowiedz 00

    A może niech każdy z obywateli wydrukuje sobie jakieś tam obligacje 20-30 letnie,i zamiast gotówki płaci do ZUS tymi papierkami.A jak przyjdzie czas wykupu powie obligacje umarzam, albo jakiś inny bałach.
    Zaoszczędzoną w ten sposób gotówkę można zainwestować z zyskiem dla siebie nie dla uprzywilejowanych młodych emerytów takich jak niby agent Tomek pierwszy lowelas III Rzeczpospolitej

  • Jeżeli ktoś jest złodziejem????, to tylko(2013-11-17 10:07) Odpowiedz 00

    TWÓRCY OFE;
    - obiecywali palmy i dziedziczenie, co było ewidentnym kłamstwem,
    - do dziś kłamią, kręcą, oszukują, tylko po to, żeby mieć jak najdłużej DARMOWE KORYTO,
    - dzisiaj gotowi są powiedzieć wszystko /każdą nieprawdę/, żeby tylko nie zabrać im KORYTA.
    + składka ubezpieczeniowa jest przymusowa, trafia do ZUS /staje się publiczną/ i ZUS przekazuje część do OFE pod zarządzanie,
    + gdyby po krócej żyjących było dziedziczenie, to dłużej żyjących należałoby poddawać eutanazji - system musi być spójny, bilansować się /pieniądze nie rosną na płocie/.
    OFE TO ZŁODZIEJSKA KARTA PSEUDO NAUKOWCÓW, PASOŻYTÓW - ZA CO BIERZE PIENIĄDZE PROKURATURA W TYM KRAJU??

  • grzdyl(2014-02-04 15:55) Odpowiedz 00

    IKE do ZUS-u. I to jak najszybciej, tak aby pozostali niepotrzebnie nie wpłacali i pozbyli się złudzeń. Kryzys mamy od kilku lat. Rząd chyba specjalnie czekał na ostatnia chwilę aby więcej UKRAŚĆ narodowi, a poza tym dokopać tym co będą rządzić po nich. Dziurę zatkają na 2 lata a potem niech ci inni się martwią. Tak to jest jak banda niekompetentnych styropianowców ubzdura sobie, że "nie matura, lecz chęć szczera..."