Ważne dla pań, planujących powiększenie rodziny. Kobiety zachodzące w ciążę w czasie, gdy się odchudzają, ryzykują, że ich dziecko na późniejszym etapie życia będzie otyłe, lub zachoruje na cukrzycę - wynika z najnowszych badań.

Naukowcy uniwersytetu w Manchesterze prowadzili, co prawda badania na owcach, które w okresie poczęcia otrzymywały mniej pożywienia, a także na owcach będących w ciąży z bliźniakami, ale sądzą, że takie same reakcje mogą zachodzić u ludzi.

W trakcie prac badawczych przyjrzano się tkance mózgowej nienarodzonych jagniąt, by zorientować się, czy w strukturze ich DNA nie wystąpiły zmiany, oddziałujące na geny kontrolujące ilość pokarmu i poziom glukozy po urodzeniu. Istotnie tak było.

"Nasze badania tłumaczą, dlaczego matki odmawiające sobie pokarmu w okresie zajścia w ciążę mogą urodzić dziecko bardziej narażone na ryzyko otyłości, potwierdzają też, że zachorowania na cukrzycę są częstsze wśród bliźniaków" - wskazuje prowadzący badania prof. endokrynologii Anne White.