Zalet diety śródziemnomorskiej nie trzeba wymieniać, jednak do tej obszernej listy, naukowcy dodali kolejne korzyści płynące ze stosowania się do tej diety. Specjaliści uznali, że dieta ta doskonale wpływa na nasze samopoczucie i podnosi jakość życia.

Naukowcy przekonują, że spożywanie dużej ilości produktów bogatych w dobre tłuszcze tj. ryby, owoce morza, w znaczący sposób wpływa na poprawę ogólnego stanu naszego zdrowia. Od lat dieta ta jest wymieniana wśród sposobów odżywiania najkorzystniej wpływających na kondycję fizyczną. Jednak według najnowszych badań ma ona również zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.

Udowodniono, że dieta śródziemnomorska, która charakteryzuje się regularnym spożyciem owoców, warzyw, roślin strączkowych, ryb, oliwy z oliwek i orzechów, obniża zagrożenie zachorowania na przewlekłe dolegliwości. Regiony, gdzie stosowana jest ta dieta cieszą się również niższą śmiertelnością.

"W dobie postępującego procesu starzenia się społeczeństwa takie odkrycie wydaje się jeszcze bardziej interesujące. To zaskakujące, że takie czynniki jak dieta mogą podnieść jakość życia i zdrowia populacji. Dieta śródziemnomorska może okazać się modelowym przykładem zdrowej diety" - wyjaśnia Patricia Henriquez Sanchez, specjalistka pracująca nad badaniami.