Środki farmaceutyczne podawane chorym na reumatyzm mogą pomagać w walce z astmą - wynika z badań, prowadzonych w australijskim Queensland. Zachorowania na astmę mają bliski związek z podatnością na reumatoidalne zapalenie stawów.

Badaniu wpływu na astmę leków przeciwko reumatyzmowi poddano dwie grupy doświadczalne: chorych na astmę oraz osoby zdrowe. Po zebraniu i porównaniu 58 tysięcy kodów DNA od uczestników eksperymentu, okazało się, że występowanie astmy ma związek z genem pojawiającym się u osób cierpiących na reumatyzm.

"Wstępne badania potwierdziły, że leki stosowane przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów mogą być dobrym środkiem w walce z astmą. Dotychczas dowiedliśmy, że najlepszym z dostępnych na rynku farmaceutyków na reumatyzm, który może zwalczać astmę jest Tocilizumab. Będziemy kontynuować nasze prace, aby opracować najbardziej skuteczną formułę leku przeciwko astmie" - poinformował szef zespołu badawczego, prof. Manuel Ferreira z Portugalii.

Astma jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, przejawiającą się nawracającymi atakami duszności i kaszlu. Schorzenie występuje u około 235 mln osób na świecie.