Dzisiejsza nauka znalazła sposób, jak przewidzieć, co może stać się z nami i naszym zdrowiem za kilkanaście lat. Wszystko to dzięki innowacyjnym badaniom DNA.

Każda cząsteczka naszego ciała została zbudowana na podstawie kodu genetycznego, który odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Wzór, według którego jesteśmy stworzeni, to nasze DNA. Jednak zawiera ono nie tylko informacje o przeszłości naszych rodzicach czy dziadkach, ale również kryje wiele cennych danych o naszym przyszłym rozwoju, zagrożeniach dla zdrowia i skłonnościach do chorób. Dlatego warto udać się na badania genetyczne i rozszyfrować choć fragment swojego kodu DNA.

Badania genetyczne jednak nie wiążą się tylko z chorobami i ich zapobieganiem. DNA ma również wpływ na nasz styl życia, dietę czy uprawiane sporty. Dlatego jeśli zastanawiamy się, czy lepszy jest dla nas trening siłowy czy wytrzymałościowy, jakie suplementy diety powinienniśmy stosować i czy codzienne picie kawy ma szkodliwy wpływ na nasz organizm - powinniśmy udać się do laboratorium. Wiele kwestii związanych z życiem codziennym wiąże się bowiem z uwarunkowaniami genetycznymi.

"Specjalnie przygotowany zestaw badań pozwala precyzyjnie dobrać dietę do naszego organizmu. Pokaże, czy będziemy mieć efekt jojo po jej zakończeniu, a nawet czy występuje u nas gen podjadania" - mówi Piotr Staniszewski wiceprezes Firmy Swiss DNA Center, dystrybutora testów genetycznych.

"Rezultat testów to nie tylko suma naukowych analiz, ale także wskazania, jak postępować ze swoim zdrowiem na co dzień. Dzięki temu wyniki badań i opis są zrozumiałe nie tylko dla lekarzy, ale również dla przeciętnego pacjenta" - dodaje.

Badania genetyczne dają dziś nieograniczone możliwości. Cały proces analizy odbywa się w laboratorium i jest bardzo skomplikowany. Jednak proces pobrania próbki od pacjenta jest wyjątkowo prosty. Do wykonania wszelkiego rodzaju analiz związanych z naszym DNA wystarczy jedynie mała próbka śliny. To na jej podstawie zostaną przeprowadzone niezbędne testy. Badanie to jest więc zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne - dlatego można przeprowadzać je w każdym wieku.