Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło osiem postulatów od komitetu protestacyjnego, trwa ich analiza, przed południem omówi je kierownictwo resortu i NFZ – przekazał PAP w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

"Do godz. 22 w czwartek do Ministerstwa Zdrowia dotarły postulaty komitetu protestacyjnego. Postulatów jest osiem, dotyczą różnych grup zawodowych i różnych spraw, od finansów, przez organizację systemu, po kwestie prawne" – podał Andrusiewicz.

Postulaty obejmują:

  • Natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia;
  • Realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki,
  • Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego
  • Wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
  • Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego;
  • Stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów;
  • Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej;
  • Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i kancelarię premiera.

Andrusiewicz poinformował, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia szacują obecnie skutki finansowe postulatów, dotyczących materii finansowych.

"Przed południem w resorcie planowane jest spotkanie kierownictwa ministerstwa i Funduszu. Będziemy informować komitet protestacyjny o dalszych krokach" – powiedział.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że szef resortu Adam Niedzielski zaprosił przedstawicieli medyków na spotkanie w piątek o godz. 14.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak przekazał, że przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia przyjęli zaproszenie na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Spotkanie zaplanowane jest na godzinę 14.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

Protest medyków

W czwartek w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska spotkali się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, którego członkowie zapowiadają organizację protestu pracowników ochrony zdrowia.

MZ informowało po rozmowach, że postulaty, które padły są na tyle ogólnikowe, że resort nie może określić, ile kosztowałaby ich realizacja. "Nie naszą rolą jest przedstawianie komitetowi protestacyjnemu rozwiązań, które komitet by widział jako te, które będą służyły realizacji postulatów" - mówił w czwartek rzecznik MZ.

Minister poprosił o skonkretyzowanie postulatów i przesłanie ich do godz. 22.00 w czwartek. Resort zapowiadał, że resort w trybie pilnym przeprowadzi szacunki kosztowe i w piątek będzie możliwość powrotu do rozmów.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak po rozmowach z kierownictwem resortu zdrowia stwierdził, że na spotkaniu nie padły żadne konkretne propozycje rozwiązań postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok powiedziała z kolei, że medycy domagają się spotkania w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Medycy zaznaczyli, że zaplanowany na sobotę protest jest aktualny.

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Komitet postuluje m.in. znacznie szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie.Postulatów jest osiem.