Rząd chce przeznaczyć środki na wdrażanie w Polsce technologii mRNA. Agencja Badań Medycznych przeznaczy obecnie na ten cel 300 mln zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Projekt realizować będzie Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

"Uruchamiamy nasze rządowe środki - na początek to 300 mln zł. Już w maju będziemy uruchamiać nasz program, gdzie w kilku grantach skierujemy środki do zespołów badawczych, pracujących nad najnowszymi technologiami w zakresie biologii molekularnej i technologiami medycznymi" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Technologia RNA jest nadzieją dla rozwiązań terapeutycznych m.in. w zapobieganiu i leczeniu COVID-19. To szansa zarówno dla polskich pacjentów jak i dla grup naukowych, które mogą wynieść polską naukę na najwyższy poziom.

"Te nowe technologie to wielka nadzieja, nie tylko w walce z COVID-19. Już widzimy jak zasadniczy przełom dokonał się na świecie dzięki wynalezieniu szczepionek opartych na mRNA" – podkreślił Morawiecki.

Jeszcze w maju Agencja Badań Medycznych planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. Głównym celem konkursu jest przyspieszenie wdrożenia terapii oraz udostępnienie ich pacjentom.

Na podstawie projektów, które zostaną wyłonione w ramach zmagań, zostanie opracowana uniwersalna platforma lekowa oparta o RNA. Ma ona umożliwić rozwój produktów leczniczych nowej generacji ze szczególnym uwzględnieniem środków do walki z pandemią COVID-19. Agencja Badań Medycznych w ciągu 2-3 lat chce zbudować własne narzędzia do walki z pandemią.

Agencja Badań Medycznych prowadzi także z ramienia rządu rozmowy z największymi międzynarodowymi producentami, których celem jest uruchomienie krajowych linie produkcyjnych i produkcja całości bądź części szczepionek w Polsce.