Mroźna kraina północy, z Laponią i Św. Mikołajem, ojczyzna Nokii i sauny, opisywana w pradawnych nordyckich sagach skrywa w sobie wiele miejsc, które ucieszą oko turysty-konesera
.
1
Helsinki
Helsinki położone są nad Zatoką Fińską, na południu kraju, skąd promem można dotrzeć wprost do estońskiego Talinu (kilkanaście rejsów dziennie). W mieście na turystę czeka ponad 30 różnych muzeów, zabytkowa zabudowa m.in. z XVIII i XIX wieku oraz park rozrywki. Widoczne są także pozostałości po rosyjskich wpływach (m.in. Teatr im. Aleksandra). Turyści lubiący mierzyć się z nowymi językami cały podstawowy opis gramatyki jęz fińskiego znajdą na polskiej Wikipedii w wyróżnionym artykule "Gramatyka języka fińskiego".
ShutterStock
2
Rovaniemi
Rovaniemi położone jest zaledwie kilka kilometrów pod północnym kołem podbiegunowym. Średnia wieloletnia temperatura w stolicy Laponii oscyluje wokół zera, choć nie brakuje tu dni umiarkowanie ciepłych, jak i tych bardzo mroźnych. Upałów tu nigdy nie było. W 1985 w rozległym mieście wybudowano specjalnie dla turystów miasteczko św. Mikołaja, by podtrzymywać markę miasta, gdzie urzęduje miły staruszek w czerwonym kubraczku, z czarnym pasem, czerwonym workiem z prezentami i białą obfitą brodą.
ShutterStock
3
Oulu
550 km na północ od stołecznych Helsinek leży największe miasto Finlandii w jej środkowej i północnej cęści. Portowe Oulu leży nad Zatoką Botnicką, która w tej części zima zamarza. Oulu zamieszkuje niemal 150 tys. mieszkańców, czyli nieco mniej niż polski Olsztyn, ale to i tak sporo, jak na warunki fińskie. Miasto jest silnym ośrodkiem uniwersyteckim i badawczym. Swój ośrodek badawczy ma tu rodzima Nokia. Miasto nazywane jest "Doliną Krzemową Północy".
ShutterStock
4
Turku
Turku było stolicą Finlandii do początku XIX wieku. Tutejszy zamek, jedna z głównych atrakcji turystycznych, najlepsze czasy miał w okresie panowania księcia fińskiego Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. W Turku zobaczyć można ślady wpływów sąsiedniej Szwecji i Rosji.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję