Estonia to swoisty przedsionek Skandynawii. Portowy Talin i Helsinki dzieli zaledwie 90 km promem przez Zatokę Fińską. Kultura i przyroda zdradza silne powinowactwo historycznych Inflant jako jednej z krain północy. Poszukiwaczom nowych horyzontów Estonia oferuje unikatowe lasy, mokradła, średniowieczne zamczyska i ponad 1 500 wysp
.
1
Wyspy
Estonia posiada ponad 1 500 wysp, a największymi wśród nich są Sarema i Hiuma. Wyspa Sarema słynie z wiatraków i jest czwartą co do wielkości wyspą na Bałtyku z jednym miastem o nazwie Kuressaare, gdzie warto zwiedzić historyczny zamek. Na sąsiedniej wyspie Hiuma jedynym miastem jest Kärdla (całą wyspa pierwotnie zasiedlona była przez ludność szwedzką).
Na zdjęciu drewniane młyny w Angla na estońskiej wyspie Saaremaa.
ShutterStock
2
Przyroda
Między Zatoką Ryską a Fińską znaleźć można mnóstwo rezerwatów przyrody i mokradeł. Estońskimi "Suwałkami" - czyli miejscowym biegunem zimna - jest Jõgeva, gdzie rok rocznie notowane są jedne z najniższych temperatur w porze zimowej.
70 km na wschód od Talinu, nad Zatoką Fińską, mieści się Park Narodowy Lahemaa z bezludnymi wysepkami przy brzegu, bogatą florą i fauną. W okolicach parku wsie i osady zachowały swój tradycyjny charakter. Jadąc jeszcze 50 km dalej na wschód można zobaczyć największy głaz narzutowy w Europie - Ehalkivi, położony na półwyspie Letipea, nad bałtyckim brzegiem.
Na zdjęciu wodospad Keila, trzeci co do wielkości w Estonii, fot. Wikipedia/Vamps, licencja cc-by-sa 3.0
Na zdjęciu wodospad Keila, trzeci co do wielkości w Estonii, fot. Wikipedia/Vamps, licencja cc-by-sa 3.0">
Wikimedia Commons
3
Kultura i przeszłość
Kultura Estonii nosi - w architekturze i tradycji - ślady wpływów dominacji Danii, Szwecji, Niemiec i Rosji, czyli państw, które w różnych okresach sprawowały władzę na tych terenach.
Polskie ślady krótkiego panowania nad południowym terytorium dzisiejszej Estonii można znaleźć w niewielu miejscach. Jednym z nich jest Tartu (Dorpat), drugie co do wielkości miasto w tym kraju uznawane za silny ośrodek uniwersytecki i kulturalny. Biało-czerwone barwy flagi Tartu to nie przypadek, nadał je Stefan Batory, król Polski w latach 1533-1586.
Język estoński jest blisko spokrewniony z językiem fińskim i zaczął być powszechnie używany w XIX wieku. Za ojca rodzimego języka Estończyków uchodzi Kristjan Jaak Peterson, który jako student niemieckojęzycznego uniwersytetu w Tartu, jako pierwszy zaczął tworzyć literaturę w języku estońskim.
ShutterStock
4
Historyczne zamki
Poza stołecznym Talinem właściwie w każdym zakątku kraju natknąć się można na zamki, zabudowania dworskie lub historyczne ruiny sprzed wielu wieków. Jeden z zamków znajduje się w sercu Estonii, czyli w mieście Paide.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję