Rzeki, jeziora i baseny stają się tłoczne w upalne weekendy. Nie wszystkim wystarcza plaża albo pływanie. Oto 6 propozycji na aktywny wypoczynek nad wodą
.
1
Żagle
Jak spróbować żeglarstwa? Organizowane są oczywiście obozy szkoleniowe i kursy na patent, a w mazurskich, nadmorskich i śródlądowych portach (zwanych: marinami) można załapać się na rejs z doświadczonym żeglarzem. I do tego trzeba zacząć - roli załoganta pod okiem doświadczonego kapitana. Na początku trzeba nauczyć się podstawowych komend, takich jak luzowanie szotu, zwrot przez sztag czy zwrot przez rufę. Jako załoganci możemy też oczywiście skupić się tylko na podziwianiu widoków i - ewentualnie - klarowaniu lin (choć i liny należy zwijać po żeglarsku).
ShutterStock
2
Windsurfing
W windsurfingu deska prowadzona jest płasko, a napęd daje pędnik żaglowy. Sport ten wymaga umiejętności pływania i dobrej kondycji. Można go uprawiać nawet na niedużych akwenach. Istnieje szereg odmian desek i żagli windsurfingowych, zależnie od stylu w jakim chce się halsować.
ShutterStock
3
Aqua aerobik
Regularni bywalcy zajęć fitness w okresie upalnych tygodni mogą - zamiast czasem gorących sal klubowych - zamienić je na pływalnie z chłodzącą wodą. Zajęcia w wodzie z ciężarkami, makaronami i deskami także pozwalają utrzymać kondycję i sylwetkę. Dla lubiących intensywny wysiłek prowadzone są m.in. zajęcia na specjalnych rowerach zanurzonych w wodzie.
Aqua aerobik nie wymaga umiejętności pływania i - dzięki odciążeniu stawów oraz wyporowi wody - jest bezpieczny dla osób z nadwagą, osteoporozą czy dysfunkcjami narządu ruchu.
ShutterStock
4
Nurkowanie
Eksplorowanie podwodnej flory i fauny to niezapomniane przeżycia. Rekreacja podwodna wymaga przynajmniej maski, fajki i płetw (sprzęt ABC). Żeby jednak zejść głębiej niezbędny jest instruktaż, ćwiczenia i odpowiedni sprzęt, czyli przede wszystkim butli ze sprężoną mieszanką gazów do oddychania, ale nie tylko. Potrzebny jest także automat oddechowy, który redukuje ciśnienie z butli do poziomu, który umożliwia oddychanie, skafander nurkowy oraz kamizelka ratowniczo-wyrównawcza (KRW). Cały ekwipunek uzupełniają: balast (ciężarki ołowiane), manometr, głębokościomierz, oświetlenie oraz nóż.
ShutterStock
5
Kitesurfing
Kitesurfing jest bliskim krewnym windsurfingu. Oba sporty różnią się potrzebnym sprzętem i techniką prowadzenia deski. W windsurfingu deska prowadzona jest płasko, z kolei w kitesurfingu deska prowadzona jest na krawędzi. Do uprawiania kitesurfingu potrzebna jest deska o nieco innej budowie niż ta do windsurfingu. Potrzebny jest także bar (czyli uprząż) oraz latawiec, czyli kite. Bar może być zapięty na wysokości pasa lub jako rodzaj siedziska dla kitesurfera. Rozmiar kite'u dobiera się odpowiednio do siły wiatru, wagi surfera i jego umiejętności. Im większa powierzchnia kite'u, tym większa jego siłą.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję