Plaże nad Morzem Czarnym, średniowieczne miasteczka i zamek Drakuli to tylko kilka atrakcji Rumunii
.
1
Bukareszt
Bukareszt liczy sobie ponad 500 lat. Ślady przeszłości - pałace, cerkwie, okazałe domy mieszczan, eksponaty zebrane w muzeach - można spotkać na obu brzegach rzeki Dymbowicy, nad którą leży miasto. Czasy komunizmu, podobnie jak w Polsce, pozostawiły po sobie wiele socrealistycznych gmachów.
Stolica Rumunii uzyskała w najnowszym zestawieniu Price of Travel’s European 3-star Index portalu PriceofTravel.com miano najtańszego miasta dla turystów w Europie.
ShutterStock
2
Drewniane cerkwie Marmaroszu
Region Marmaroszu obejmuje północne krańce Rumunii. Ta historyczna kraina zawsze była geograficznie odizolowana od sąsiednich. Kiedy wokół architektura murowana wypierała drewnianą, w Maramroszu nadal budowano na bazie drewna. Lokalny kunszt ciesielski osiągnął bardzo wysoki poziom. Rękodzielnicze pozostałości można do dziś oglądać w zabudowaniach tego regionu. Pomimo historycznych zawirowań do naszych czasów zachowały się m.in. bogato zdobione drewniane cerkwie. Niektóre z liczących sobie po 400 i 300 lat cerkwi Marmaroszu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wikimedia Commons
3
Zamek w Branie
Rumunia kojarzona jest nierzadko także z literackim hrabią-wampirem Drakulą. Fikcyjną postać stworzył w swojej powieści Bram Stoker, który jednak wykorzystał do tego życiorys osoby, która faktycznie żyła. Był to XV-wieczny hospodar wołoski Wład Palownik, którego przydomek wziął się z jego umiłowania do kary śmierci poprzez wbijanie ludzi mu niewygodnych na pal. Zamek w Branie w książce o hrabim Drakuli jest siedzibą właśnie Włada Palownika, który według książki miał być także krwiopijcą. Faktycznie jednak wspomniany władca Wołoszczyzny zamieszkiwał zamek Poenari, po którym do dziś zachowały się tylko ruiny. Tak czy inaczej zamek w Branie to rumuńskie centrum opowieści o mrocznych wydarzeniach górzystego Siedmiogrodu.
fot. Wikipedia / Dobre Cezar
Wikimedia Commons
4
Sighișoara
Sighișoara to miasteczko leżące w środkowej części kraju. Walorem i największą atrakcją tego miejsca jest znakomicie zachowana zabudowa starego miasta z czasów średniowiecza. Gród z ratuszem, katedrą i górującą nad wszystkim wieżą zegarową został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Corocznie w lipcu odbywa się tu festiwal poświęcony kulturze średniowiecza.
fot. Wikipedia / domena publiczna
Wikimedia Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję