Turystyka zimowa w Austrii koncentruje się przede wszystkim na sportach zimowych. Jako kraj otoczony Alpami oferuje liczne możliwości uprawiania narciarstwa alpejskiego. Przede wszystkim kraje związkowe takie jak Vorarlberg, Karyntia, Salzburg czy Tyrol oferują liczne ośrodki narciarskie wyposażone w koleje liniowe, wyciągi krzesełkowe i talerzykowe. Zobacz galerię, gdzie w Austrii najlepiej udać się na narty.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1 Kaprun - gmina i miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w dystrykcie Pinzgau, u stóp masywu Glockner. Znany kurort zimowy, u stóp lodowca Kitzsteinhorn. Ponad 13,5 tys łóżek hotelowych, co przekłada się na ponad 2 miliony dni noclegowych.
ShutterStock
2 Sölden - znany górski ośrodek turystyczny i sportowy zdolny pomieścić 15 000 turystów jednorazowo, a rocznie prawie 2 mln gości. Miasto jest trzecim najliczniej odwiedzanym miejscem przez turystów po Wiedniu i Salzburgu. Sölden jest jednym z większych ośrodków narciarskich w Austrii dzięki lodowcowi Rettenbach sezon narciarski praktycznie się nie kończy. Sölden ma do zaoferowania mnóstwo tras dla początkujących jak i dla doświadczonych narciarzy. Tereny narciarskie są wyposażone w 35 różnego typu wyciągów, od orczykowych po gondolowe. Kurort oferuje 146 km tras narciarskich (62 km tras czerwonych, 51 km tras niebieskich, 27 km tras czarnych i 6 km tras biegowych).
ShutterStock
3 Zillertal – dolina rzeki Ziller, dopływu rzeki Inn. Położona jest w sercu Tyrolu, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Innsbrucka w pobliżu granicy z Włochami. W dolinie znajduje się kilka ośrodków sportów zimowych (m.in. Fügen, Zell am Ziller oraz Mayrhofen). Dominującą gałęzią gospodarki jest turystyka (liczne hotele, pensjonaty, schroniska górskie, baseny, rafting, canyoning, paralotniarstwo, narciarstwo, trekking i wspinaczka górska, wzdłuż doliny z Jenbach do Mayrhofen kursuje turystyczna kolejka wąskotorowa). Od nazwy doliny pochodzi nazwa pasma górskiego Alpy Zillertalskie
ShutterStock
4 Obertauern - Położona na południe od Salzburga osada hotelowa Obertauern jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych regionów narciarskich Ziemi Salzburskiej. Tereny narciarskie otaczające miasteczko położone są na wysokości 1740 - 2350 m n.p.m. Zakaz ruchu kołowego wokół Obertauern pozwala odetchnąć od spalin. Zasłużenie cieszy się sławą jednego z najatrakcyjniejszych regionów narciarskich w Alpach. Jedyny w swoim rodzaju system wyciągów i tras pozwalają na zrobienie narciarskiej rundy dookoła osady. Fantastyczne warunki śniegowe i tętniące życie nocne gwarantują udany urlop narciarski.
ShutterStock
5 Saalbach-Hinterglemm - austriacka gmina położona w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Zell am See, na wschodnim krańcu Alp Kitzbühelskich. Jest znaną bazą narciarską i ośrodkiem sportowym. Gmina składa się z dwóch blisko położonych miasteczek: Saalbach i Hinterglemm.
ShutterStock
6 Dolina Montafon to jeden z najpopularniejscych ośrodków w kraju związkowym Vorarlberg. Składa się z sześciu terenów narciarskich, które łączy system wspólnych ski-passów. Narciarze mają do dyspozycji 222 km tras na wysokości od 650 do prawie 2400 m n.p.m. W sumie działają tu 62 wyciągi i kolejki. Kristberg to wymarzone miejsce dla nowicjuszy oraz rodzin z małymi dziećmi. Z malutkiego terenu narciarskiego Grabs, na którym pracuje najstarszy austriacki wyciąg krzesełkowy, można zjechać w dolinę średnio trudną trasą. Schafberg jest również terenem łagodnym, a na Silvretta Nova każdy znajdzie trasę odpowiednią do swoich wymagań.
ShutterStock
7 Flachau - Narciarze spędzający tutaj zimowe wakacje mogą jeździć na naratch m.in. w stacji narciarskiej Flachauwinkel, skąd kursują gondolki w kierunku Zauchensee oraz wyciąg krzesełkowy w kierunku Kleinarl. Również amatorzy nart biegowych będą tutaj mieli pole do popisu. Dodatkową atrakcją ośrodka jest oświetlony stok, możliwość wzięcia udziału w sannie konnej, a także niezliczona ilość wiejskich gospód, winiarń i hotelowych restauracji.
ShutterStock
8 Sankt Anton am Arlberg – miejscowość położona na zachodzie Austrii, w powiecie Landeck. Leży w Tyrolu, blisko granicy z Vorarlbergiem. Jeden z największych ośrodków narciarskich tego regionu Austrii.
ShutterStock
9 Kitzbühel – miasto w zachodniej Austrii, w regionie Tyrolu, leżące na wysokości 800 m n.p.m. Najbardziej znany Austriacki ośrodek narciarski na świecie. Kitzbühel jest stolicą ogromnego ośrodka narciarstwa alpejskiego: Mittersill - Pass Thurn - Jochberg - Kitzbühel - Kirchberg in Tirol - Aschau. Wokół miasta znajduje się 230 wyciągów narciarskich.
ShutterStock
10 Ośrodek narciarski na lodowcu Stubaier Gletscher: Łącznie110 km tras narciarskich: niebieskie 42 km, czerwone 36 km, czarne 27 km; 9 wyciągów orczykowych, 7 krzesełkowych, 5 linowe - duże wagony. Wysokości od 1750 do 3200 m n.p.m. Najdłuższa trasa Fernau Mauer , 4km dł., różnica poziomów 700m. "Schutt" - 6,2 km, różnica poziomów 1190 m, średni stopień trudności.
ShutterStock
11 Zermatt to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Szwajcarii. Ośrodek sportów zimowych oraz wspinaczek górskich. Ze względów ekologicznych jest dostępna tylko dla pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję