Posiadanie ważnego biletu lotniczego nie zawsze oznacza bezproblemowe dotarcie do celu podróży. Opinia publiczna jest coraz częściej informowana, że pasażerowie zostają wyproszeni z pokładu. Zobacz, za co można zostać usuniętym z samolotu.
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć galerię.
1 Niestosowanie się do zaleceń obsługi – to chyba najprostszy sposób na opuszczenie samolotu zanim ten wystartuje. Przekonał się o tym swojego czasu poseł Jan Maria Rokita, który został zmuszony przez załogę samolotu Lufthansy do opuszczenia samolotu przed jego startem. Mylne jest również myślenie, że po starcie niesubordynacja na pokładzie ujdzie na sucho. Jeżeli personel pokładowy stwierdzi, że pasażer nie słucha poleceń załogi, pilot może zostać zdecydować o przymusowym lądowaniu, za które zapłaci winowajca.
ShutterStock
2 Ignorowanie obowiązku wyłączenia wszystkich urządzeń elektronicznych. Na własnej skórze przekonał się o tym znany amerykański aktor – Alec Baldwin, który został wyproszony z pokładu samolotu, za to, że pomimo komunikatów załogi o obowiązku wyłączenia wszystkich urządzeń elektrycznych, nie zrobił tego.
ShutterStock
3 Niestosowny ubiór. To może wydawać się śmieszne, ale w Stanach Zjednoczonych coraz częściej dochodzi do przypadków, kiedy załoga samolotu wyprasza z samolotu osoby, których ubiór jest nieodpowiedni. Wystarczy, że któryś z pasażerów bądź członków załogi uzna ubiór kogoś innego za obraźliwy. Ostateczna ocena tego, czy ubiór pasażera spełnia niejasne wymogi poprawności należy właśnie do personelu pokładowego. Co może się nie spodobać? U kobiet mogą to być bluzki ze zbyt dużym dekoltem, a u mężczyzn np. zbyt luźne spodnie, które odsłaniają bieliznę. Może to być również niestosowny napis na koszulce.
ShutterStock
4 Pijaństwo na pokładzie. Załogi samolotów bardzo restrykcyjnie podchodzą do pijanych pasażerów na pokładach samolotów. Jeżeli obsługa już na lotnisku zauważy, że pasażer jest pijany nie pozwoli mu wejść na pokład. Jeżeli ktoś nie wylewa za kołnierz na pokładzie samolotu i pomimo ostrzeżeń załogi, ignoruje je, jednocześnie zakłócając spokój reszty pasażerów, może być pewien, że pilot postanowi wylądować na najbliższym lotnisku i wysadzić delikwenta. Kosztami takiej operacji zostanie oczywiście obciążony pijany pasażer.
ShutterStock
5 Niemożność zapięcia pasów bezpieczeństwa. Ten problem może dotyczyć osób bardzo otyłych. Personel pokładowy ma prawo, a wręcz obowiązek wyprosić z samolotu pasażerów, którzy nie są w stanie zapiąć pasów bezpieczeństwa.
ShutterStock
6 Nie tylko nieodpowiedni ubiór może wydać się współpasażerom nieodpowiedni. Powodem, dla którego można zostać wyrzuconym z samolotu, jest również… brak odpowiedniej higieny osobistej. Taki przypadek spotkał mężczyznę w kanadyjskich liniach lotniczych – został on wyproszony przez załogę z pokładu samolotu za to, że śmierdział.
ShutterStock
7 Pasażerka taniej linii lotniczej Ryanair została wyproszona z samolotu z bardzo prozaicznego na pierwszy rzut oka powodu. Okazało się bowiem, że nie zmieściła do swojego bagażu podręcznego książki, którą podczas boardingu trzymała w dłoni. Po długich protestach zainteresowanej i innych pasażerów, kobieta w asyście policji opuściła samolot. Linia Ryanair nie widzi w swoim postępowaniu niczego nieodpowiedniego – przepisy o bagażu podręcznym są na tyle jasne, że zachowanie załogi samolotu w Hiszpanii było jak najbardziej prawidłowe.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję