Daleka, azjatycka Japonia skrywa w sobie wiele niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy. Począwszy od ogromnego Tokio, poprzez święty wulkan Fudżi, prężną Osakę, zabytkowe świątynie po zachwycającą florę i faunę parków narodowych. Na deser warto sobie zostawić wizytę w jednym z trzech najlepszych miejsc widokowych Kraju Wschodzącego Słońca.
1
Tokio
Przeogromna metropolia zamieszkiwana przez niemal 40 milionów Japończyków. Stolica Japonii jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie. To co przyciąga uwagę zagranicznych gości to niezwykła zabudowa historycznego wraz z Pałacem Cesarskim. Ponad 300-hektarowy kompleks jest główną rezydencją cesarza Japonii. Wśród wielu okazałych budowli znajduje się tu m.in. warte zwiedzenia Muzeum Zbiorów Cesarskich.
By zobaczyć Japonię biznesową i urzędniczą można pospacerować dzielnicami Marunouchi, Yūrakuchō i Ōtemachi.Potęgę i magię japońskiego świata elektroniki i gier poczuć można w domach towarowych Akihabara. Spokój i wytchnienie znaleźć można w rozległym parku Ueno, w ramach którego znajdują się m.in. ogród zoologiczny, biblioteka, muzeum nauki, muzeum sztuki oraz galeria Horyūji.
Spacerując po Tokio warto zobaczyć również kilka z bardzo wielu zabytkowych świątyń buddyjskich, np. w dzielnicy Asakusa. Panoramę Tokio zobaczyć można z ponad 600-metrowej wieży Tokyo Skytree (najwyższa wieża telewizyjna na świecie).
ShutterStock
.
2
Wulkan Fudżi
Najwyższy szczyt Japonii. Fudżi to nadal czynny wulkan wznoszący się na wysokość 3776 m. Dla Japończyków jest miejscem świętym. Od kilku lat figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przybywają tu co roku rzesze turystów oraz pielgrzymów. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne.
ShutterStock
3
Osaka
Prężna metropolia konkurująca swoim potencjałem ze stołecznym Tokio. Dla turysty warty obejrzenia jest przede wszystkim zamek sprzed niemal 500 lat oraz świątynia buddyjska Shitennō-ji (Czterech Królów Nieba), atakże chramy shintō Tenmangū i Imamiya Ebisu-jinja. Na miłośników mocnych wrażeń czekają parki rozrywki: Universal Studios Japan i Expoland. Wgląd w japońską kulturę dają muzea: sztuki orientalnej, nauki, miasta Osaki, morskie oraz wina i piwa.
Wytchnienie od wielkomiejskiego ruchu dają parki: Sumiyoshi, Tsurumiryokuchi, Ōsaka Business Park oraz ogród zoologiczny w parku Tennōji Kōen.
Warto ponadto zajrzeć do akwarium Kaiyūkan. Pływa tu 35 tysięcy zwierząt wodnych w 14 zbiornikach.
Inne / wikipedia.com/663highland/lic. GNU 1.2
4
Zabytki i perły achitektury
Pozostałością po bogatych, a zarazem burzliwych, dziejach są pochodzące z różnych okresów historycznych zabytki architektury i sztuki, z których kilka wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO; inne zaś stanowią japoński Skarb Narodowy. Najcenniejszym i najliczniejszym ich skupiskiem jest dawna stolica cesarska Kioto, w której starych dzielnicach odnaleźć można setki buddyjskich świątyń, shintōistycznych chramów, liczne pałace i ogrody.
ShutterStock
5
Świątynie
W odludnych i trudno dostępnych terenach górskich znajdują się buddyjskie klasztory oraz shintōistyczne sanktuaria. Do szczególnie ważnych zaliczają się: klasztor położony na górze Koya w regionie Kinki, Yamadera w południowym Tōhoku oraz najświętszy dla shintō Wielki Chram Ise. Z kolei dookoła Sikoku przebiega najpopularniejszy w Japonii, składający się z 88 świątyń szlak pielgrzymkowy.
ST
6
Trzy najlepsze miejsca widokowe w Japonii
Są w Japonii miejsca o szczególnej urodzie. Obok wielu parków narodowych, cudów natury, przepięknych wybrzeży. Trzy najsławniejsze miejsca widokowe w Japonii wskazał ponad 300 lat temu Hayashi Razan, myśliciel neokonfucjański.
Oto trzy perły japońskich widoków:
- zatoka Matsushima, prefektura Miyagi
- mierzeja Amanohashidate, prefektura Kioto (na zdjęciu)
- Itsukushima (Miyajima), prefektura Hiroszima
Wikimedia Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję