Bukareszt to miasto, które z jednej strony nie chce pamiętać o swojej przeszłości, z drugiej zaś przeszłość woła tutaj na każdym kroku.
.
1
Park Herăstrău
Największy park w Bukareszcie, założony w 1936 roku.
Park o powierzchni 110 ha jest położony nad rozległym jeziorem Herăstrău.
Największy zielony teren rumuńskiej stolicy składa się z dwóch części. W jednej mieści się Muzeum Wsi – największe w Rumunii muzeum na wolnym powietrzu. Tutaj można znaleźć typowe rumuńskie domy, budynki gospodarcze oraz zakłady rzemieślnicze. Druga część parku to teren rekreacyjny. W tej części Herăstrău można znaleźć pomnik Michaelowi Jacksonowi, który w roku 1992 dał koncert w Bukareszcie.
Park jest położony w pobliżu placu de Gaulle’a, Łuku Triumfalnego oraz Domu Wolnej Prasy.
Wcześniej nosił nazwę Parku Narodowego, Parku Karola II oraz Parku im. Józefa Stalina.
ShutterStock
2
Dom Wolnej Prasy (Casa Presei Libere)
Spacerując po parku Herăstrău z łatwością można dotrzeć do Domu Wolnej Prasy, który został zbudowany w 1956 roku.
Budynek zaprojektowany jest w stylu socrealizmu z elementami art déco. Dom Wolnej Prasy jest mieszanka rosyjskiej architektury wczesnego komunizmu oraz amerykańskich drapaczy chmur lat 30. XX wieku. Casa Presei Libere bardzo przypomina Pałac Kultury i Nauki, tylko w pomniejszonej wersji.
Dawniej nazywany był Scânteia Casa, czyli Pałac Iskry, bowiem taki był tytuł dziennika rumuńskiej partii komunistycznej. W czasach komunizmu Dom Wolnej Prasy był siedzibą wszystkich stołecznych redakcji, gazet i czasopism.
Do 2007 roku Casa Presei był największą budową w Bukareszcie. Obecnie jest siedzibą najpopularniejszych gazet oraz rumuńskiej giełdy, która znajduje się w południowym skrzydle.
ShutterStock
3
Plac Rewolucji (Piața Revoluției)
Tego miejsca w centrum Bukaresztu nie można ominąć. Jest ono światkiem krwawych wydarzeń 1989 roku, tj. rumuńskiej rewolucji, w wyniku której obalono reżim Nicolae Ceaușescu, sprawującego urząd prezydenta od 1974 roku.
Plac Rewolucji jest mieszanką przeróżnych stylów architektury. Po jednej stronie ulicy mieści się budynek byłego Komitetu Centralnego rumuńskiej partii komunistycznej, który jest zbudowany w stylu socrealizmu. Po drugie zaś znajduje się Cerkiew Kretzulescu (Biserica Crețulescu), wzniesiona w 1722 roku w stylu brynkowiańskim.
Na Placu Rewolucji mieści się również pomnik Karola I, który za plecami ma piękny budynek Bilblioteki Centralej (Biblioteca Centrala Universitara). Biblioteka została zbudowana przez francuskiego architekta Paula Gottereau w 1893 roku. Pod czas rumuńskiej rewolucji budynek był spalony. Po rekonstrukcji ponownie został otwarty w 2001 roku.
Naprzeciwko Biblioteki znajduje się Pałac Królewski, monumentalny gmach z 1815 roku, w którym mieści się Muzeum Sztuk Pięknych.
ShutterStock
4
Cerkwie ukryte wśród bloków
Cerkwie ukryte wśród bloków – czegoś takiego nie zobaczymy w żadnym mieście postkomunistycznym. Spacerując Bukaresztem warto zwracać uwagę na bloki oraz to, w jaki sposób zasłaniają świątynie.
Nicolae Ceaușescu nie lubił, wręcz nienawidził kościoły. W ramach tzw. systematyzacji miast zburzył niezliczoną ilość cerkiew. Te zaś, które ocalały zostały zasłonięte blokami wybudowanymi przed nimi lub dookoła nich. Jeżeli architekci nie mogli zbudować budynek w pobliżu cerkwi, świątynie przenoszono i osadzano w mniej widocznych zakątkach miasta.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję