Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bukareszt na weekend. Rumuńska stolica to nie tylko pałac Ceaușescu

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Rumuńskie Ateneum (Ateneul Român) Ozdobny kopulasty budynek, zbudowany w neoklasycznym stylu. Zaprojektowany został przez francuskiego architekta Alberta Gallerona i uroczyście otwarty w 1888 roku. Po upadku Austro-Węgier Ateneum było miejscem konferencji o znaczeniu historycznym. Większością głosów przyjęto decyzje o ratyfikacji porozumień, na mocy których Siedmiogród i Bukowinę przyłączono do Rumunii (România Mare). Ateneum jest prawdziwym arcydziełem rumuńskiej architektury. Powierzchnia kopuły, widoczna od strony wewnętrznej jest zdobiona malarsko i przedstawia najważniejsze momenty historii narodu począwszy od podboju Dacji przez rzymskiego cesarza Trajana, kończąc na powstaniu Wielkiej Rumunii w 1918 roku. Obecnie Ateneum jest salą koncertową oraz siedzibą Orkiestry Filharmonii "George Enescu".
Rumuńskie Ateneum (Ateneul Român) Ozdobny kopulasty budynek, zbudowany w neoklasycznym stylu. Zaprojektowany został przez francuskiego architekta Alberta Gallerona i uroczyście otwarty w 1888 roku. Po upadku Austro-Węgier Ateneum było miejscem konferencji o znaczeniu historycznym. Większością głosów przyjęto decyzje o ratyfikacji porozumień, na mocy których Siedmiogród i Bukowinę przyłączono do Rumunii (România Mare). Ateneum jest prawdziwym arcydziełem rumuńskiej architektury. Powierzchnia kopuły, widoczna od strony wewnętrznej jest zdobiona malarsko i przedstawia najważniejsze momenty historii narodu począwszy od podboju Dacji przez rzymskiego cesarza Trajana, kończąc na powstaniu Wielkiej Rumunii w 1918 roku. Obecnie Ateneum jest salą koncertową oraz siedzibą Orkiestry Filharmonii "George Enescu". / ShutterStock
Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej