Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dilidżan, Tatew i Chor Wirap. Miejsca, które warto zobaczyć w Armenii

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Klasztor Tatew W południowej części kraju (250 km od Erywania), niedaleko miasta Goris w prowincji Sjunik, warto zwiedzić malowniczo położony klasztor Tatew. Istniejący tu od ponad 1200 lat (!) kompleks stoi na skraju głębokiego wąwozu rzeki Worotan. W przeszłości siedzibę miał tu jeden z najważniejszych ormiańskich średniowiecznych uniwersytetów (Uniwersytet Tatew), który przyczynił się do zachowania ormiańskiej kultury oraz rozwoju lokalnej nauki, religii, filozofii i sztuki. Można tu nie tylko poczuć ducha minionych epok oraz poznać historię burzliwych wydarzeń, ale także nacieszyć oczy znakomitym krajobrazem. Atrakcją, z której koniecznie trzeba skorzystać jest działająca od 2010 roku niemal 6-kilometrowa kolejka linowa o nazwie Skrzydła Tatewu, która zapewnia 12 minut wspaniałego widoku na okolice. Kolejka kursuje na trasie od wioski Halidzor do klasztoru i z powrotem. Jest to najdłuższa na świecie jednosekcyjna kolejka linowa, o największej odległości między sąsiednimi punktami podparcia liny (wpisana do księgi rekordów Guinessa).
Klasztor Tatew W południowej części kraju (250 km od Erywania), niedaleko miasta Goris w prowincji Sjunik, warto zwiedzić malowniczo położony klasztor Tatew. Istniejący tu od ponad 1200 lat (!) kompleks stoi na skraju głębokiego wąwozu rzeki Worotan. W przeszłości siedzibę miał tu jeden z najważniejszych ormiańskich średniowiecznych uniwersytetów (Uniwersytet Tatew), który przyczynił się do zachowania ormiańskiej kultury oraz rozwoju lokalnej nauki, religii, filozofii i sztuki. Można tu nie tylko poczuć ducha minionych epok oraz poznać historię burzliwych wydarzeń, ale także nacieszyć oczy znakomitym krajobrazem. Atrakcją, z której koniecznie trzeba skorzystać jest działająca od 2010 roku niemal 6-kilometrowa kolejka linowa o nazwie Skrzydła Tatewu, która zapewnia 12 minut wspaniałego widoku na okolice. Kolejka kursuje na trasie od wioski Halidzor do klasztoru i z powrotem. Jest to najdłuższa na świecie jednosekcyjna kolejka linowa, o największej odległości między sąsiednimi punktami podparcia liny (wpisana do księgi rekordów Guinessa). / ShutterStock
Reklama

Komentarze

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej