Obok Londynu, Rzymu i Paryża stolica Niemiec jest jednym z najważniejszych miast Europy. Rozległe, z mnóstwem atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Co zatem wybrać na krótki, weekendowy wyjazd? Oto kilka propozycji.
.
1
Reichstag
Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, czyli potocznie Reichstag. Od 1994 roku jest miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec. Gmach znajduje się w dzielnicy Tiergarten.
Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894. Do 1918 roku obradował w nim parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach doznał poważnych uszkodzeń wskutek pożaru w 1933 oraz w wyniku działań wojennych. Został odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60.
Co ciekawe historia miejsca, na którym obecnie stoi gmach parlamentu niemieckiego ma polski wątek. W miejscu tym stał bowiem pałac hrabiego Atanazego Raczyńskiego, polskiego ziemianina i pruskiego dyplomaty, dziedzicznego członka pruskiej Izby Panów. W grudniu 1881 roku Reichstag zdecydował się zakupić działkę Raczyńskiego.
ShutterStock
2
Wyspa Muzeów
Wyspa Muzeów (niem. Museumsinsel) to północna część Spreeinsel, w centrum Berlina. Jest to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (niem. Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (niem. Neues Museum), Starą Galerię Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (niem. Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w.
W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
ShutterStock
3
Zamek Bellevue - rezydencja prezydenta Republiki Federalnej Niemiec
Zamek Bellevue (niem. Schloss Bellevue) to kompleks pałacowy w północnej części parku Großer Tiergarten w centrum Berlina. Zamek został wzniesiony w 1786 przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda, młodszego brata króla Fryderyka II Wielkiego. W 2005 zamek został odrestaurowany. W tym czasie prezydent Niemiec podejmował oficjalnych gości pałacu Charlottenburg. Od stycznia 2006 ceremonie państwowe odbywają się ponownie w Bellevue.
ShutterStock
4
Ku'damm
Główna ulica zachodniej części Berlina, położona w okręgu Charlottenburg-Wilmersdorf. Ku’damm to potoczny i powszechnie używany przez Berlińczyków skrót od słowa Kurfürstendamm (dosł. Grobla Elektorska). Ulica łączy Breischeidplatz z Kościołem Pamięci w Charlottenburgu oraz Rathenauplatz w Wilmersdorfie. Nazwa ulicy wywodzi się od słowa Kurfürst, oznaczającego księcia elektora Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Ulica powstała niemal 500 lat temu jako poprowadzona groblą droga konna z zamku w Berlinie do zamku Grunewald. Droga została rozbudowana do miejskiego bulwaru z inicjatywy kanclerza Ottona von Bismarcka.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję