Daleka Azja w południowo-wschodnim wydaniu. Nieznane w Europie widoki, góry, unikatowe gatunki drzew, wodospady, plaże i morze. A do tego smaki miejscowej kuchni i gościnni ludzie. Laotańskie, birmańskie i tajlandzkie zakątki czekają na swoich odkrywców.
.
1
Kuchnia birmańska
Typowy posiłek składa się z ryżu, mięsnego curry, gotowanych lub surowych jarzyn oraz zupy. Wszystkie potrawy podawane są jednocześnie. Zupę spożywa się łyżką, całą resztę – prawą ręką. Bardzo popularne są także potrawy z makaronu, jedzone zwłaszcza na śniadanie. Istnieje również wiele potraw z ryb i owoców morza.
Do podstawowych dań Birmy należy Mohinga – birmańska zupa rybna z dodatkiem makaronu ryżowego. Jest to jedno z podstawowych dań codziennej kuchni birmańskiej, dostępne zarówno w restauracjach, jak i ulicznych jadłodajniach i od obwoźnych sprzedawców. Chociaż mohinga jadana jest w ciągu całego dnia, jest typowym elementem posiłku porannego. Podawana jest na gorąco.
Spróbować warto także Ngapi - pikantnej pasty ze sfermentowanej ryby (niekiedy sporządzanej również z krewetek). Jest to ważny składnik kuchni tzw. Dolnej Birmy (terenów nadmorskich na zachodzie i południu kraju). W stanie surowym nie nadaje się do spożycia, służy jako dodatek lub przyprawa do wielu dań. Posiada wiele odmian, w zależności od rodzaju użytej ryby i innych dodatków.
Inne / Jack Malipan Photography
2
Pagan (Birma)
Pagan to starożytne mjanmańskie miasto i księstwo słynące z wielkiej liczby buddyjskich pagód, świątyń i klasztorów. Położone jest w środkowej Mjanmie, w Prowincji Mandalaj, nad rzeką Irawadi.
Prawie wszystkie zachowane budowle Paganu należą do jednej z trzech głównych kategorii: świątyń, stup i klasztorów. Dużo rzadziej spotyka się biblioteki oraz skromne budynki z jednym pomieszczeniem przeznaczonym na święty wizerunek. Jedenaście największych budowli powstało w XII i XIII wieku, a każda z nich przypisywana jest konkretnemu królowi. Począwszy od XIII wieku olbrzymie budynki zaczynają ustępować znacznie mniejszym, ale liczniejszym konstrukcjom tworzącym zespoły klasztorne. Jak głoszą inskrypcje, budowa największych nawet świątyń nie zajmowała więcej niż 3-4 lata, a wzniesienie średniej wielkości świątyni w strefie otoczonej murami (Shwegugyi) zajęło tylko 7,5 miesiąca.
Świątynie służą wiernym, którzy mogą wejść do świętej przestrzeni zawierającej jeden lub więcej wizerunków Buddy. Architekci Paganu wykorzystywali dwa podstawowe plany świątyń do stworzenia niezliczonych ich wariantów. Pierwszy z tych planów opiera się na litym ceglanym rdzeniu otoczonym przez sklepiony korytarz, podczas gdy drugi przewiduje otwartą, sklepioną świętą przestrzeń w centrum, często otoczoną również zwykle krytym korytarzem. Świątynie budowane były na planie krzyża bądź czworokąta. Wyjątkową cechą architektury Paganu było istnienie świątyń i stup budowanych na planie pięciokąta.
ShutterStock
3
Morski park narodowy Ao Phang Nga (Tajlandia)
Do miejsc, które z pewnością warto zobaczyć w Tajlandii należy morski park narodowy Ao Phang Nga. Jest to grupa ponad 40 wysp i robiących ogromne wrażenie wapiennych klifów, do których można dotrzeć tylko łodzią. Na terenie parku znajdują się bardzo znane miejsca, takie jak Ko Panyi, wioska rybacka, w której domy budowane są na palach nad wodą; oraz Ko Kan, który był sceną do filmu o Jamesie Bondzie „Człowiek ze złotym pistoletem". W parku znajdują się jedne z największych pozostałych pierwotnych lasów namorzynowych w Tajlandii, które zapewniają schronienie wielu różnym gatunkom ptaków.
ShutterStock
4
Wielki Pałac Królewski w Bangkoku i Kanchanaburi
W samej stolicy Tajlandii, Bangkoku, dla zwiedzających otwarty jest m.in. Wielki Pałac Królewski. Okazały kompleks jeszcze do połowy XX wieku był oficjalną rezydencją króla.
Z kolei Kanchanaburi to spokojne nadrzeczne miasto otoczone zielonymi górami i żyznymi polami trzciny cukrowej. Pobliska prowincja obejmuje siedem parków narodowych, dzięki czemu miasto jest doskonałą bazą wypadową dla pieszych wycieczek w dziewicze pustkowie Tajlandii. Warto w tym miejscu dołączyć do jednej z wielu turystycznych wypraw wiodących do wodospadów, jezior, jaskiń i innych malowniczych miejsc z unikatową przyrodą.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję