Warszawa jest miastem pełnym różnego rodzaju atrakcji turystycznych i kulturalnych – do wyboru są m.in. Starówka, plac Zamkowy, zakamarki Pragi Północ i Południe, pałac w Wilanowie, Łazienki oraz liczne teatry, muzea i wydarzenia plenerowe nad Wisłą. Różnorodność i liczba atrakcji sprawiają, że można się pogubić, tym bardziej, jeśli na zwiedzanie mamy jedynie kilka godzin. Co zatem warto zobaczyć w Warszawie w jedno letnie popołudnie?
Wraz z siecią hoteli AccorHotels przygotowaliśmy zestawienie sześciu niecodziennych warszawskich miejsc – idealnych zarówno dla turystów, jak i mieszkańców stolicy.
.
1
Fotografia 3D, czyli historia stolicy zamknięta w zdjęciu
W stolicy przy Alejach Jerozolimskich można trafić do miejsca, gdzie zatrzymał się czas. Wszystko za sprawą znajdującego się w kamienicy Hosterów Fotoplastikonu Warszawskiego, czyli prototypu kina 3D. W zbiorach dostępnych jest kilka tysięcy fotografii (m.in. zdjęcia pokazujące Warszawę w różnych okresach) wykonanych metodą stereoskopową, dzięki której osiągnięto efekt widzenia przestrzennego. Co ciekawe, Fotoplastikon Warszawski służył jako miejsce realizacji m.in. takich seriali, jak „Stawka większa niż życie” czy „Czas honoru”.
Media
2
Warszawa pełna zieleni, czyli 4 największe parki
Stolica, poza atrakcjami kulturalnymi i dobrze rozwiniętym zapleczem biznesowym, może pochwalić się również ogrodami i parkami. Powierzchnia Warszawy to w aż 21% tereny zielone. Cztery największe parki, które warto odwiedzić, to:
• Park Łazienkowski i znajdujące się na terenie Łazienek Królewskich obiekty m.in. Pałac na Wyspie czy Biały Domek;
• Park Wilanowski, na miejscu koniecznie trzeba zwiedzić pałac w Wilanowie, który bez większych uszczerbków przetrwał wojnę;
• Park Ujazdowski – na terenie parku mieszczą się liczne rzeźby m.in. Ewy czy Gladiatora oraz pomnik Ignacego Jana Paderewskiego;
• Park Saski – to pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce, znajduje się w nim m.in. 21 barokowych rzeźb muz i cnót.
Media
3
„Piąta Aleja” w stolicy Polski
Dwie przecinające się warszawskie ulice, czyli Chmielna i Nowy Świat to od kilku lat jedne z najdroższych i najmodniejszych ulic w Polsce. W tym miejscu mieszczą się liczne lokale gastronomiczne, handlowe oraz kulturalne. Na uwagę zasługują chociażby Kino Atlantic, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, budynek Chmielna 25 z falującą elewacją oraz rondo de Gaulle’a ze sztuczną palmą.
Co ciekawe, ulica Nowy Świat wraz z placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem, Alejami Ujazdowskimi, ulicą Belwederską, ulicą Sobieską i Wilanowem należy do Traktatu Królewskiego, który w 1994 roku został uznany za pomnik historii.
Media
4
Punkt widokowy z największego budynku w Polsce
Wysokość Pałacu Kultury i Nauki to aż 237 metrów, co sprawia, że jest on najwyższym budynkiem w Polsce. W jego wnętrzu mieszczą się cztery teatry, kino, orkiestra, dwa muzea, dwie biblioteki oraz popularny wśród mieszkańców i zwiedzających punkt widokowy na cztery strony świata. Taras znajduje się na 30. piętrze pałacu (na wysokości 114 metrów) i można z niego podziwiać całą panoramę stolicy.
W Warszawie są zlokalizowane także inne punkty widokowe m.in. Kopiec Powstania Warszawskiego, Górka Szczęśliwicka, wieża Muzeum Powstania Warszawskiego, dzwonnica kościoła św. Anny oraz dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
ShutterStock
5
Grające ławeczki, czyli Chopinowska Warszawa
W 15 miejscach w Warszawie można znaleźć pomnikowe ławeczki, które łączą się w jeden multimedialny szlak prowadzący po historii i twórczości Chopina. Na każdej ławeczce można odsłuchać utwór kompozytora oraz poznać historię kryjącą się za daną lokalizacją – każdy pomnik nawiązuje do życia Chopina:
• przy placu Piłsudzkiego i na Krakowskim Przedmieściu ławeczki upamiętniają miejsca, gdzie mieszkali Chopinowie;
• pomnik przy ulicy Koziej nawiązuje do ulubionego miejsca kompozytora, czyli kawiarni „U Brzezińskiej”.
Więcej wartych uwagi lokalizacji w Warszawie można znaleźć w przygotowanym przez AccorHotels e-booku „Warszawa dla Ciebie – spędź weekend aktywnie” >>
">
ShutterStock