Chińskie luksusowe hotele na własne życzenie pozbywają się gwiazdek. Po raz pierwszy w historii 56 hoteli w Chinach zwróciło się z prośbą do władz o obniżenie liczby gwiazdek. Głównie pięciogwiazdkowe hotele padły bowiem ofiarą walki władz ... z korupcją we własnych szeregach.

W ubiegłym roku, po dojściu do władzy w Chinach nowej ekipy, zapowiedziano zaostrzenie walki z korupcją. Wówczas to zabroniono głównie urzędnikom niższego szczebla organizowanie wystawnych konferencji i bankietów w pięciogwiazdkowych hotelach. Jak się okazało to posunięcie stało się problemem nie tylko dla chińskich dygnitarzy, ale również dla branży hotelarskiej. Zyski jednej z chińskich sieci hoteli w ubiegłym roku obniżyły się o 18%.

Z tej przyczyny właściciele hoteli starają się też o obniżenie co najmniej o jeden poziom - klasyfikacji ich jakości. Pięciogwiazdkowe hotele najchętniej stałyby się trzygwiazdkowymi. W ubiegłym roku oficjalnie do chińskich władz z prośbą o obniżenie kategorii zwróciło się aż 56 hoteli. Jeden z nich chce się pozbyć wszystkich gwiazdek.