Cudze chwalicie, swego nie znacie. Polska na turystycznej mapie świata jest znanym i coraz częściej odwiedzanym krajem. Nasza branża turystyczna daje nam aż 6 procent PKB - podkreślają odpowiedzialni za promocję naszego kraju. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Turystyki.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke podkreśla, że pozycja Polski wśród krajów turystycznych jest wysoka. Wielu narzekających Polaków dziwi się, że nasz kraj jest krajem turystycznym i plasuje się w pierwszej trzydziestce najatrakcyjniejszych państw na świecie. Szmytke dodaje, że podczas Euro 2012 wiara Polaków w naszą wartość turystyczną wzrosła.

Rafał Szmytke podkreśla, że naszymi atutami są różnorodność atrakcji i świeżość względem starych turystycznie krajów jak Francja czy Egipt. "Polska przede wszystkim jest niezwykle świeżym i egzotycznym krajem dla wielu ludzi na świecie" - mówi Szmytke. Zaznacza, że obecność w Unii Europejskiej przyczyniła się do podwyższenia bezpieczeństwa i postrzegania nas jako taki kraj. Dodaje, że dla wielu turystów jesteśmy wciąż krajem nieodkrytym, świeżą atrakcją, którą warto sprawdzić. Wielu obcokrajowców wielokrotnie wraca do Polski.

Po Euro 2012 turystyczna wartość naszego kraju wzrosła o 75 procent. Marka Polski była wcześniej wyceniana na 269 miliardów dolarów, teraz warta jest 472 miliardy dolarów. W pierwszy półroczu odwiedziło nas 7 milionów 300 tysięcy zagranicznych turystów. Resort sportu i turystyki szacuje, że w skali całego roku 2013 wzrost może sięgnąć około 5 - 7 procent.