Ministerstwo Sportu i Turystyki dokonało badaniach aktywności turystycznej Polaków w pierwszym półroczu 2013 roku. Z badania wynika, że Polacy podróżowali częściej, w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku.

Badanie na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki przeprowadziła firma Activ Group. Pierwsze 6 miesięcy 2013 roku pokazało, że Polacy podróżują częściej, a wzrost jest widoczny we wszystkich rodzajach wyjazdów. Jak to wygląda w praktyce? Największy wzrost jest widoczny w segmencie krajowych wyjazdów długookresowych, czyli takich, które trwają powyżej 5 dni. Coraz więcej osób wyjeżdża również na przedłużone weekendy, które zazwyczaj trwają 5-6 dni.

W przypadku dłuższy wyjazdów zagranicznych wzrosty w porównaniu w 2012 rokiem zanotowano w lutym i czerwcu. Jednak w maju 2013 roku za granicę wyjechało aż 22-proc. mniej Polaków niż w 2012 roku. Na krótsze wyjazdy zagraniczne najchętniej wyjeżdżaliśmy w lutym i w maju.

Wg szacunków Activ Group, w pierwszym półroczu 2013 roku Polacy wzięli udział w 18,4 mln krajowych podróży turystycznych. Zdecydowana większość Polaków podróżowała w celach typowo turystycznych lub odwiedzin u rodziny i znajomych. W celach służbowych po Polsce w pierwszej połowie 2013 roku podróżowało tylko 15-proc. badanych.

W pierwszym półroczu 2013 roku na zagraniczny wyjazd zdecydowało się 4,05 mln Polaków. Średnia długość pobytu za granicą w pierwszej połowie 2013 roku wynosiła 10,5 noclegów. Najchętniej odwiedzanymi przez Polaków krajami były: Niemcy, Wielka Brytania, Włochy oraz Czechy.

Podobnie, jak w przypadku podróży krajowych decydując się na wyjazd za granice mamy na myśli odpoczynek lub odwiedziny rodziny i znajomych, mieszkających poza granicami kraju. W służbową podróż zagraniczną w pierwszym półroczu wybrało się 26-proc. przebadanych przez Activ Group.