Europejczycy najchętniej spędzają wakacje w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej – takie wnioski płyną z badania, które zleciła Komisja Europejska.

Wakacje w tym roku planuje trzy czwarte badanych Europejczyków, z czego ponad 30 proc. uzależniania swój wakacyjny wyjazd i wakacyjny budżet od sytuacji ekonomicznej.

Morze Śródziemne - idealne miejsce na wakacje / ShutterStock

Jeżeli wakacje, to tylko w Europie – takiego zdania jest 88 proc. badanych. Jeżeli urlop - to najlepiej na słonecznej plaży, która jest zdecydowanym liderem wśród czynników decydujących o wyborze miejsca docelowego, w którym Europejczyk spędzi swój urlop. Dlatego nie powinny nikogo dziwić najpopularniejsze europejskie kierunki wakacji: na pierwszym miejscu znalazła się Hiszpania. Tuż za nią uplasowały się Włochy i Francja. Mniejszym zainteresowaniem turystów cieszą się: Austria, Niemcy, Grecja, Wielka Brytania oraz Chorwacja.

Europejczycy, którzy planują już swoje wakacje, w tym roku w większości postanowili je spędzić we własnym kraju – tak zadeklarowało ponad 50 proc. badanych.

Natomiast 27 proc. ankietowanych planuje spędzić wakacje w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej.