WAKACJE | Rozsmakować się w białoruskim krajobrazie: rzekach, potokach, leśnych szlakach, zagajnikach i borach - jest bardzo łatwo. Unikatowa przyroda jest jednym ze znaków rozpoznawczych turystyki u naszego sąsiada ze wschodu. Ponadto lubiący historyczne smaczki znajdą tu mnóstwo odniesień do przeszłych, silnych związków z Rzeczpospolitą.
.
1
Naroczański Park Narodowy
Sercem Naroczańskiego Parku Narodowego jest niewielka miejscowość wypoczynkowa Narocz wraz z jeziorem o tej samej nazwie. Dla lubiących podróże samochodem to wyprawa 8-godzinn licząc z Warszawy. kompleks leśno-wodny, który 18 lat temu wszedł w skład nowo utworzonego parku narodowego to niemal 100 000 hektarów, z czego znakomita większość to lasy.
Podczas pierwszej wojny światowej w 1916 r. w okolicach jeziora obywała się bitwa nad jeziorem Narocz — nieudana próba ofensywy armii rosyjskiej.
W latach 1921-1939 jezioro Narocz znajdowało się na terenie Polski (wcześniej także przed rozbiorami I Rzeczypospolitej) stanowiąc największe jezioro kraju.
ShutterStock
2
Witebsk
Witebsk to duże, niemal 400-tysięczne miasto położone na północno-wschodnich rubieżach Białorusi. Wśród licznych zabytków tego miejsca warto zobaczyć m.in. ratusz z XVIII wieku, Pałac Kudzimowiczów oraz ocalałe cerkwie i kościoły. Miasto ma ponad 1000-letnią historię i przez pewien okres było częścią Rzeczpospolitej jako stolica województwa witebskiego.
W 1832 po powstaniu listopadowym usunięto z miasta bernardynów. 20 kwietnia (3 maja) 1917 roku po raz pierwszy mieszkańcy miasta zorganizowali obchody rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 maja.
ShutterStock
3
Nieśwież - dawna rezydencja Radziwiłłów
Zamek w Nieświeżu jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1939 był to gniazdo rodowe Radziwiłłów.
Może szczypta historii, która wprowadzi w klimat tego miejsca: W 1446 roku król Kazimierz Jagiellończyk przekazał Nieśwież Mikołajowi Niemirowiczowi, bojarowi litewskiemu, który wybitnie przysłużył się wyniesieniu Kazimierza Jagiellończyka na tron[1]. Rok ten uważa się za właściwą datę założenia Nieświeża, którą potwierdzają źródła historyczne[2]. Po Niemirowiczu Nieśwież przechodzi w posiadanie litewskiego rodu Kiszków, którzy są właścicielami Nieświeża i istniejącego tu drewnianego zamku do 1533 roku. Po Annie z Kiszków miejscowość przeszła na własność jej synów Mikołaja Radziwiłła "Czarnego" i jego brata Jana. W 1551 r. tutaj zostały sprowadzone radziwiłłowskie archiwa, a w 1586 r. cały majątek został zamieniony w ordynację.
W 1994 r. zespół zamkowy został uznany za narodowy pomnik historii i kultury przez władze białoruskie. W 1997 roku rozpoczęto restaurację zamku. Obecnie organizowane są tu koncerty muzyki dawnej i wystawy czasowe, działa teatr im. Urszuli Radziwiłł.
">
ShutterStock
4
Zamek w Lidzie
Zamek zbudował być może litewski książę Giedymin w roku 1323 na linii obronnej tworzonej przez zamki Nowogródek-Krewo-Miedniki-Troki lub książę Olgierd w połowie XIV wieku. Zamek niewątpliwie należał do Olgierda, a następnie Jagiełły. W 1392 książę Witold przy pomocy Krzyżaków zdobył zamek. W 1394 zamek był oblegany ponownie przez Krzyżaków, tym razem jednak bezskutecznie.
Zamek najbardziej ucierpiał w roku 1710, gdy spaliły go szwedzkie wojska Karola XII podczas III wojny północnej. Po 1791 roku, gdy zostało spalone miasto, rabunkowo zaczęto rozbierać zamek na materiał budowlany. Podczas powstania w 1794 na zamku doszło do starcia pomiędzy wojskami Tadeusza Kościuszki i wojskami rosyjskimi. W latach 20. XX wieku miejscowe polskie władze zaczęły zamek odbudowywać. Obecnie prace są kontynuowane od 1982 roku. Zrekonstruowano m.in. wieżę i drewnianą galerię obronną ciągnącą się wzdłuż korony murów ze strzelnicami. W jednej z wież mieści się muzeum.
ShutterStock
5
Uroki prowincji
Urokliwe przyrodniczo i ciekawe ślady przeszłości znaleźć można nie tylko w dużych miastach. Wiele architektonicznego piękna skrywa także białoruska prowincja. Lasy i jeziora a nad nimi stare cerkwie lub inne zabudowania ze stuletnimi historiami to wcale nie rzadkość. W podróży po tym kraju warto zaplanować także mniej uczęszczane turystycznie trasy.
ShutterStock
6
Stołeczny Mińsk
Po unii lubelskiej w 1569 r., Mińsk wchodził w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 1582 r. zbudowano murowany ratusz oraz powstało kolegium zakonu jezuitów.
W 1708 r., na rozkaz Piotra I, miasto zostało spalone przez Rosjan. W 1733 miasto okupowała prawie dwa lata armia rosyjska. W 1773 Komisja Edukacji Narodowej utworzyła w mieście „szkołę akademicką”. Wskutek zagarnięcia w I rozbiorze części wschodnich województw przez Rosję, odbywające się od 1599 r. sesje Trybunału Litewskiego przeniesiono w 1775 r. z Mińska do Grodna, co spowodowało dalszą utratę znaczenia przez miasto.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama